Jei ieškote informacijos, kaip sužinoti, kam priklauso domenas ir kokius įrankius naudoti, daugelį atsakymų rasite šiame straipsnyje.
WHOIS – taip yra vadinama domeno informacija, saugoma domenų registrų duomenų bazėje. Ši informacija yra pateikiama viešai prieinamuose šaltiniuose internete. Tikrinant domeno WHOIS informaciją, jūs matysite domeno turėtojo vardą, pavardę, kontaktinę informaciją, užsakymo bei galiojimo pabaigos datą, statusą, registratorių, vardų serverius ir, kai kuriais atvejais, net savininko gyvenamąjį adresą. Tačiau atminkite, kad kokia konkrečiai informacija bus pateikiama, priklauso nuo domeno šalies kontaktinių duomenų reglamento.
WHOIS taip pat gali būti vadinami įrankiai, kurie tikrina informaciją įvairių domenų registrų duomenų bazėse. Skirtingų domenų (pagal jų galūnes) informaciją galima patikrinti jų registrų duomenų bazėje, pavyzdžiui, .lt (whois.lt), .eu (whois.eurid.eu), .lv (nic.lv/whois), .com (whois.icann.org/en) ir t.t.
Tikrinant WHOIS informaciją ir norint išsiaiškinti, kam priklauso domenas, galima pamatyti techninį (angl. „admin“ arba „tech name“) kontaktą. Tai įmonė, kuri registravo domeną domenų registro sistemoje. Ši informacija rodoma viešai dėl kelių priežasčių:
Dauguma domenų registrų suteikia galimybę apsaugoti domeno turėtojo kontaktinę informaciją. Todėl domenų savininkai gali jaustis saugiai dėl jų kontaktinių duomenų publikavimo internete. Dalis domenų registrų nesuteikia papildomos galimybės paslėpti domeno turėtojo duomenų, tačiau tokiu atveju viešai yra pateikiama tik dalis asmeninės informacijos pagal tos šalies teisinį reglamentavimą. Visų šalių, esančių Europos Sąjungoje, domenų savininkų informacija yra saugoma atsižvelgiant į bendrą reglamentą BDAR (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas). Domeno savininko kontaktinę informaciją galima atnaujinti pasikeitus domeno savininkui arba kontaktinei domeno turėtojo informacijai.
Toliau šiame straipsnyje bus apžvelgta ne tik tai, kaip sužinoti, kam priklauso domenas, bet ir dažniausiai Lietuvoje užsakomų domenų WHOIS informacijos apsaugos bei informacijos keitimo galimybės.
Turinys:
1. Lietuviški domenai .lt
2. Europos Sąjungos domenai .eu
3. Tarptautiniai domenai .com, .net, .org, .info ir .biz
4. Jungtinės Karalystės domenas .co.uk
Kaip sužinoti, kam priklauso domenas su .lt galūne? Kaip minėjome, lietuviškų domenų WHOIS informaciją galima patikrinti adresu: https://whois.lt
Domenams su .lt galūne galioja Europos Sąjungos bendrasis duomenų apsaugos reglamentas, todėl atvaizduojamas tik ribotas kiekis kontaktinių duomenų. Priklausomai nuo to, ar domeno savininkas yra fizinis, ar juridinis asmuo, pateikiama informacija skiriasi:
.lt domenų kontaktinę informaciją galima pakeisti susisiekus su savo domeno registratoriumi. Jeigu domeno paslauga įsigyta pas mus, UAB „Interneto vizija“ įmonėje, dalį WHOIS informacijos (kontaktinę informaciją: adresą, pašto kodą, šalį, telefono numerį, fakso numerį ir el. paštą) jums užtenka atnaujinti klientų sistemoje; domeno kontaktinė informacija atnaujinama automatiškai pagal tai, kokia kontaktinė informacija nurodyta paskyroje.
Fizinių asmenų (vardas, pavardė) ir juridinių asmenų (įmonės pavadinimas) duomenys gali būti keičiami perleidžiant domeną naujam paslaugos užsakovui. Mūsų klientų sistemoje perleidus domeną kitam asmeniui, automatiškai išrašoma sąskaita už WHOIS keitimą. Visada rekomenduojame apmokėti šią sąskaitą vos tik ją gavus, nes naujas domeno turėtojas tampa teisėtu domeno savininku tik po WHOIS informacijos pakeitimo.
Primename, kad savininko keitimo paslauga yra mokama, jos kaina – 9,99€ + PVM. Keičiant domeno savininką, domenas automatiškai perregistruojamas, t. y. domenas pratęsiamas vieneriems metams nuo savininko keitimo veiksmo atlikimo datos. Buvęs domeno galiojimas panaikinamas, išskyrus tuos atvejus, kai domenas galioja daugiau nei metus. Pavyzdžiui, jei domenas galioja dvejus metus ir tris mėnesius, prie dviejų metų galiojimo pridedami papildomi metai, tad domenas galioja lygiai trejus metus nuo savininko keitimo datos. Galiojimas, kuris yra trumpesnis nei metai, panaikinamas.
Kaip sužinoti, kam priklauso domenas su .eu galūne? Europos Sąjungos identiteto domenų WHOIS informaciją galima patikrinti adresu: https://whois.eurid.eu/
.eu domenams, kaip ir .lt domenams galioja Europos Sąjungos bendrasis duomenų apsaugos reglamentas, todėl yra atvaizduojamas tik ribotas kontaktinių duomenų kiekis:
Pagal Europos Sąjungos direktyvas ir registro reglamentą, juridinių asmenų duomenys turi būti vieši. Todėl, jei domenas yra užsakytas juridinio asmens, atvaizduojami visi šie duomenys:
Fiziniams asmenims papildomai suteikiama galimybė viešai pateikti daugiau duomenų. Jeigu turite .eu domeną ir norite, kad viešai būtų pateikiama daugiau Jūsų duomenų, atsidarykite žemiau pateiktą nuorodą: https://my.eurid.eu/lt/auth/login/
Atsidarę šią nuorodą, turėsite įvesti domeno vardą bei kontaktinį el. pašto adresą. Nurodytu el. paštu bus išsiunčiama patvirtinimo nuoroda ir, atlikus patvirtinimą, galėsite prisijungti prie domeno administravimo. Šioje sistemoje galėsite pasirinkti, kokia papildoma kontaktinė informacija bus pateikiama viešai. Tačiau nėra galimybės paslėpti visų kontaktinių duomenų t.y. būtina nurodyti užsakovo el. pašto adresą ir šalį.
Kaip ir .lt domenų, taip ir .eu domenų kontaktinę informaciją galite pakeisti kreipdamiesi į savo domeno registratorių. Jeigu domeną užsakėte iš mūsų, klientų sistemoje galite keisti domeno savininko kontaktinę informaciją (adresą, pašto kodą, šalį, telefono numerį, fakso numerį ir el. paštą). Tereikia atnaujinti rekvizitus klientų sistemoje – domeno kontaktinė informacija atnaujinama automatiškai pagal tai, kokia yra nurodyta paskyroje.
Fizinių asmenų (vardas, pavardė) bei juridinių asmenų (įmonės pavadinimas) duomenys gali būti keičiami perleidžiant domeną naujam paslaugos užsakovui. Mūsų klientų sistemoje perleidus domeną kitam asmeniui, automatiškai išrašoma sąskaita už WHOIS keitimą. Visada rekomenduojame apmokėti šią sąskaitą vos tik ją gavus, nes naujas domeno turėtojas tampa teisėtu domeno savininku tik po WHOIS informacijos pakeitimo.
Savininko keitimo paslauga yra mokama, jos kaina – 7.99€ + PVM. Į šią sumą įeina domeno pratęsimas metams, t.y. prie esamo domeno galiojimo pridedami papildomi metai.
Tarptautinių domenų WHOIS informaciją galite tikrinti adresu: https://whois.icann.org/en/
Domenai .com, .net, .org, .info ir .biz turi galimybę papildomai apsaugoti savininko kontaktinę informaciją. Tačiau ši apsauga yra aktuali tik ne Europos Sąjungos gyventojams, nes asmenims, gyvenantiems ES, taikomi BDAR įstatymai, tad visa kontaktinė informacija yra slepiama.
Kaip ir kitų domenų, .com, .net, .org, .info ir .biz kontaktinę informaciją galite pakeisti kreipdamiesi į savo domeno registratorių. Jeigu domeną užsakėte iš mūsų, klientų sistemoje galite keisti domeno savininko kontaktinę informaciją (adresą, pašto kodą, šalį, telefoną, fakso numerį ir el. paštą). Klientų sistemoje, keičiant el. pašto adresą, WHOIS informacija yra atnaujinama automatiškai, tačiau papildomai išsiunčiamas laiškas į buvusį ir į naują kontaktinį el. paštą (lietuvių bei anglų kalbomis). Patvirtinus abu laiškus, pakeičiamas kontaktinis el. paštas.
Kitaip nei .lt ar .eu domenų, savininko keitimo paslauga yra nemokama. Perleidus domeną naujam paslaugos savininkui, informacija yra atnaujinama tokiu pačiu principu kaip keičiant kontaktinį el. paštą – automatiškai išsiunčiami laiškai tiek į buvusio, tiek į naujo domeno savininko kontaktinį el. paštą (lietuvių bei anglų kalbomis). Patvirtinus abu laiškus, pakeičiama visa savininko kontaktinė informacija.
Tarptautinių domenų registras siunčia laiškus dėl kontaktinės informacijos patvirtinimo. Tai vykdoma atsitiktine tvarka ir laiku, t. y. gali būti siunčiama, kai iki domeno galiojimo pabaigos liko, pavyzdžiui, daugiau nei pusė metų bei nebuvo keičiama kontaktinė informacija. Laiške pateikiama nuoroda, kurią atsidarius, bus matoma jūsų domeno kontaktinė informacija. Jeigu pateikiama informacija yra teisinga, reikia atlikti jos patvirtinimą, jeigu neteisinga – atnaujinti ir tada patvirtinti. Neatlikus patvirtinimo, centrinis registras domeną laikinai išjungia iki tol, kol kontaktinė informacija patvirtinama.
Kaip sužinoti, kam priklauso domenas su galūne .co.uk? Tokių domenų WHOIS informaciją galite tikrinti adresu: https://www.nominet.uk/whois/
.co.uk. domenų WHOIS informacijoje nepateikia jokie kontaktiniai domeno savininko duomenys, neatsižvelgiant į tai ar savininkas yra įmonė ar fizinis asmuo. Jeigu pageidaujate pateikti kontaktinius duomenis viešai, galite prisijungti prie Nominet sistemoje ir paviešinti norimus duomenis.
.co.uk kontaktinę informaciją galite pakeisti kreipdamiesi į savo domeno registratorių. Jeigu domeną užsakėte iš mūsų, klientų sistemoje galite keisti domeno savininko kontaktinę informaciją (adresą, pašto kodą, šalį, telefono numerį, fakso numerį ir el. paštą). Tam atlikti jums užtenka atnaujinti rekvizitus klientų sistemoje ir domeno kontaktinė informacija, pagal paskyroje nurodytus duomenis, yra atnaujinama automatiškai.
Atlikus domeno perkėlimą klientų sistemoje (arba kito registratoriaus sistemoje, jeigu domenas registruotas ne pas mus) naujam savininkui papildomai turite prisijungti prie Nominet sistemos ir atlikti savininko keitimą. Neatlikus šio veiksmo, oficialus domeno savininkas išlieka nepakitęs. Jeigu Jūs esate naujasis domeno savininkas, reikalaukite buvusio domeno savininko atlikti šį veiksmą.
co.uk registras siunčia laišką (lietuvių ir anglų kalba) su prašymu jiems įrodyti, kad domeno užsakovo duomenys yra tikri. Paprasčiausias būdas tai atlikti – įkelti sąskaitą už komunalines paslaugas / telefono abonementą. Sąskaitoje turėtų matytis domeno užsakovo vardas, pavardė ir gyvenamasis adresas, kurie yra nurodyti registratoriaus sistemoje. Laiško išsiuntimo laikas nepriklauso nuo savininko pasikeitimo t.y. nėra tikslaus termino, kada bus atsiųstas patvirtinimo laiškas. Laiške matysite nuorodą, kurią atsidarius reikia pateikti nurodytus dokumentus. Pateikus dokumentus, registras juos patikrina ir vėliau informuoja, ar dokumentai buvo patvirtinti. Neatlikus patvirtinimo veiksmų, domenas išjungiamas iš registro pusės.
WHOIS – itin naudingas ir labai populiarus įrankis, ieškantiems informacijos, kam priklauso domenas. Todėl kiekvienam domeno turėtojui rekomenduojame pasitikrinti, kokia WHOIS informacija yra pateikiama viešai. Jeigu esama informacija nėra teisinga, svarbu ją atnaujinti tam, kad išvengtumėte nesklandumų, susijusių su domeno sustabdymu dėl kontaktinės informacijos neatnaujinimo ar nepatvirtinimo.
Nors, dėl BDAR, didžiosios dalies domenų savininkų kontaktinė informacija yra slepiama, kai kurie domenai leidžia pateikti daugiau informacijos viešai. Tačiau to atlikti nerekomenduojame, jeigu planų domeną parduoti neturite bei el. paštu gauti pardavimo pasiūlymų nenorite. Priešingu atveju neišvengsite nepageidaujamų (SPAM) laiškų, kuriais gali būti siekiama pasipelnyti – praktikoje yra tekę susidurti su piktavalių siunčiamais laiškais, kuriuose prašoma apmokėti domeno pratęsimą pervedant pinigus į trečiųjų šalių banko sąskaitas ar panašiai. Šioje situacijoje yra svarbu žinoti, kad visa informacija apie domeno pratęsimą ar kontaktinės informacijos atnaujinimą yra siunčiama naudojant tik domeno registratoriaus el. pašto dėžutes.
O ką patartumėt, kai svetainės administratorius pakeičia slaptažodžius ir " dingsta", sąmoningai, piktybiškai neatsiliepia į jokius prašymus?
Sveiki, Rūta,
Jūsų apibūdintos situacijos sprendimas labai priklauso nuo to, ar paslaugos (domenas ir talpinimas) yra užsakytos ir valdomos Jūsų vardu. Jei svetainės administratorius buvo/yra atsakingas tik už svetainės turinio administravimą, turėdami prieigą prie svetainės talpinimo paslaugos ir pačios svetainės turite visas galimybes užblokuoti administratoriaus paskyrą ir sukurti naują svetainės administravimui.
Jeigu paslaugos užsakytos ir valdomos Jūsų minimo svetainės administratoriaus vardu, tokiu atveju geranoriškai nesusisiekiant ir nesusitariant, įmanomas tik teisinis kelias per teisėsaugos institucijas.
Mane piktinas kitas dalykas. Aš įkuriu domeną, tokį, kokį noriu. Kodėl aš jo negaliu panaikinti, jeigu man jo nebereikia?
Ne, geriau leidžiame, kam nors pavogti, nupirkti ir dėti tokią informaciją, kuri visai nesusijusi su domeno vardu.
Ir taip gaunasi kuriozai. Domeno pavadinimas skelbia vieną, turinys kitą. Buvo pas mane toks atvejis, pavogė domeną, nespėjau perregistruoti, 0,00 val. įregistravo kažkas automatiškai
Paskui siūlė man pirkti !!! paskui kažkas meškiukus dėjo, vėliau reklamas visokias rodė... Štai ir dabar parduoda.
Pvz. http://www.bajorusajunga.lt/
Daugiau apie tai
https://www.audrone.serveriai.lt/index.php/apie-si-bei-ta/106-domenu-bedos?showall=1&limitstart=
Daug metų praėjo, bet atrodo reikalai nepajudėjo...
Sveiki,
Jei turite domeną ir jo jums nebereikia, jūs turite galimybę tą domeną sustabdyti ar net iškart panaikinti (nors šio varianto nerekomenduoju, nes tokiu atveju domenas tampa visiems prieinamu).
Visi domenų registratoriai domenus registruoja pirmumo principu, todėl asmuo, pirmas pateikęs užklausą registruoti domeną ir apmokėjęs užsakymą, tą domeną gaus.
Mes visada rekomenduojame klientams registruoti domenus savo rekvizitais, o ne naudotis tarpininkų paslaugomis. Dingus tarpininkui, domeną atgauti taps problematiška, kadangi jūs nebūsite tikrasis domeno užsakovas, o "atimti" domeną galima tik gavus teismo nutartį.