Ieškoti

IDN domenai: kas tai yra ir ar verta juos registruoti

7 komentarai
Paskelbta: 2019-11-03 | Atnaujinta: 2020-04-30 | Parašė: Elidijus | Užtruksite: 5 min.
Lietuvos žemėlapis su adreso laukeliu

Lapkričio 1-ąją dieną prasidėjo .LT domenų, kuriuose yra lietuviškų raidžių ą, č, ę, ė, į, š, ų, ū, ž, akcija, kuri tęsis visą lapkričio mėnesį. Jos metu šių domenų registracijos kaina pirmiesiems metams bus 2.90 Eur + PVM (domenų pratęsimams ir savininko keitimams akcija negalioja). Šiame straipsnyje apžvelgsime, kas yra IDN domenai, ir kodėl verta juos registruoti.

IDN domenai

Internete yra išpopuliarėjusi praktika visus domenus turėti tik „šveplus“ (pvz. grazus-vardas.lt), tačiau didžioji dalis registrų suteikia galimybę domene naudoti visas tos šalies abėcėlės raides. Pavyzdžiui, lietuviški .LT domenai leidžia naudoti lietuviškas raides: ą, č, ę, ė, į, š, ų, ū, ž, latviški domenai .LV – latviškas raides: ē, ū, ō, ķ, ļ, ņ, ŗ, ģ, š, č, ž, prancūziški domenai .FR – prancūziškas raides: à, â, æ, ç, è, é, ê, ë, î, ï, ñ, ô, ù, û, ü, ÿ, œ ir panašiai. Sužinoti, ar tam tikras registras suteikia galimybę registruoti domenus su tam tikromis raidėmis, galite patikrinę to domeno puslapį (pavyzdžiui, https://www.iv.lt/tld.php?lt) – aktuali informacija pateikiama eilutėje „IDN palaikymas“. Taip pat, susisiekus el. paštu info@iv.lt, suteiksime visą reikalingą informaciją.

Centriniai domenų registrai supranta tik 26 lotyniškas raides, skaitmenis ir brūkšnelį. Norint užregistruoti domeną su lietuviškomis raidėmis, jį reikia registruoti IDN (angl. Internationalized Domain Name) formatu. Pavyzdžiui, domenas „gražus-vardas.lt“ pirmiausia konvertuojamas į „xn--graus-vardas-pyc.lt“ ir registravimo metu naudojamas toks domenas. Tokį domeno formatą reikėtų naudoti jį pridedant serverio valdymo pulte, konfigūruojant pašto dėžutes ar susiejant su dizaino įrankiu. Tačiau tai nereiškia, kad klientai naršyklėje turės vesti Jūsų adresą „xn--graus-vardas-pyc.lt“. Kai domenas jau yra pridėtas, lankytojai gali naršyklėje vesti adresą „gražus-vardas.lt“ ar rašyti laiškus į „info@gražus-vardas.lt“ ir jie Jus pasieks. Klientams, kurių pagrindinis domenas yra „šveplas“, rekomenduojama visada užregistruoti papildomą domeną su lietuviškomis raidėmis ir jį naudoti kaip sinonimą pagrindiniam domenui. Tokiu atveju, naršyklėje įvedę bet kurį domeno variantą, lankytojai bus nukreipti į Jūsų pagrindinę svetainę.

Domeno registravimo atmintinė

Kokią domeno galūnę geriau rinktis?

Jei Jūsų interneto svetainė yra skirta Lietuvos rinkai, visuomet rekomenduojame rinktis nacionalinį .LT domeną, nes vartotojai lengviau atsimena ir tuo pačiu iš įpročio gan dažnai veda lietuvišką domeno galūnę. Ši domeno galūnė yra populiariausia Lietuvoje. Ją dažnai renkasi ir eksportuojančios į užsienį įmonės, siekdamos kaip privalumą pabrėžti lietuvišką produkto kilmę.

Kokį domeno vardą rinktis?

Geras domeno vardas turėtų būti kuo trumpesnis ir lengvai įsimenamas, unikalus ir susijęs su vykdoma veikla ar projektu. Domeno varde gali būti raktažodžių, susijusių su vykdoma veikla. Geriau kai įmonės pavadinimas ar prekės ženklas sutampa su domeno vardu.

Kaip apsaugoti domeno vardą nuo labai panašių domenų vardų naudojimo?

 • Geriausia apsauga – patiems užregistruoti panašius domeno vardus, kad to nepadarytų konkurentai ar piktavaliai, ir juos nukreipti į pagrindinį domeną.
 • Jeigu domene yra lietuviškų raidžių ą, č, ę, ė, į, š, ų, ū, ž, apsaugokite savo vardą registruodami abu variantus: su lietuviškomis raidėmis (pvz. gražus-vardas.lt) ir tik su lotyniškomis (pvz. grazus-vardas.lt). Turėdami abu variantus – taisyklingą ir „šveplą“ – išvengsite Jūsų domeno konkurencijos ir ginčų dėl klaidinamo domenų vardo panašumo su kitam asmeniu priklausančių domenu vien dėl jų labai panašios vardų rašybos.
 • Jeigu domeno vardas yra sudarytas iš dviejų ar daugiau žodžių, rekomenduojama registruoti ir domenų vardus, kuriuose žodžiai būtų atskirti brūkšniu „-“ ir atvirkščiai (pvz. gražus -vardas.lt, grazus-vardas.lt, gražusvardas.lt, grazusvardas.lt)

Kodėl registruojant domeną reikia nepažeisti kitų asmenų teisių?

Sudarant domeno vardą negali būti pažeistos kitų asmenų teisės, pvz., be leidimo panaudojami saugomi kitų asmenų žymenys (pvz. prekių ženklai, juridinių asmenų pavadinimai ar kūrinių pavadinimai). Atminkite, kad atsakomybė už teisių pažeidimą sudarant domeno vardą tenka Jums.

Kaip patikrinti, ar domenas nepažeidžia kitų asmenų teisių?

Norėdami įsitikinti, ar nepažeidžiate kitų asmenų teisių, atlikite domene naudojamo žymes paiešką prekių ženklų duomenų bazėse ( https://vpb.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/prekiu-zenklai/prekiu-zenklu-paieska ) bei Juridinių asmenų registre ( http://www.registrucentras.lt/jar/p/ ). Jeigu Jūsų tikrinamas vardas jau registruotas šiuose registruose, galvokite kitą ir niekada nekopijuokite vardų ar prekių ženklų.

Ar registruotų prekių ženklų apsauga taikoma ir domenams?

 • Ne visada. Registruotų prekių ženklų, kurių žymenis sudaro pavieniai bendrinės kalbos žodžiai (pvz. švyturys, ji) savininkams būtina įkurti ir to paties vardo .LT domeną bei galimai klaidinamai panašius jo variantus – tiek „šveplą“, vien lotyniškomis raidėmis, tiek su lietuviškomis raidėmis domeno vardus, nes niekas neturi pirmumo naudoti bendrinės kalbos žodžių internete.
 • Registruotų prekių ženklų, kurių žymenys sukurti dirbtinai (pvz. kosmada, wizzair) arba yra originalūs bendrinės kalbos žodžių deriniai (pvz. pieno žvaigždės, batų kalnas) savininkams rekomenduojama įkurti ir to paties vardo .LT domenus bei panašius variantus.

Ar steigiant verslą reikėtų registruoti domeną?

Juridinių asmenų steigėjams rekomenduojama iš karto įkurti domeną, kurio varde yra steigiamos juridinio asmens pavadinimas.

Registracija ir konkursas

Jei Jus sudomino IDN domenai, rekomenduojame pasinaudoti puikia proga pigiai įsigyti lietuvišką .LT domeną su lietuviškomis raidėmis, kol vyksta ši akcija (iki lapkričio 30 d. imtinai). Pageidaujamus domenus galite registruoti mūsų svetainėje https://www.iv.lt/. Visi užregistruoti domenai dalyvaus „Gražiausio lietuviško domeno“ rinkimuose. 2014 metais gražiausiu domenu buvo išrinktas „klaužada.lt“, 2015 metais – „voveraitė.lt“, 2016 metais – „vištapuode.lt“, 2017 metais – „ilgasūsas.lt“, 2018 metais – „šilinga.lt“ ir 2019 metais – Užventis.lt. Gal 2020 metais gražiausias lietuviškas domenas bus Jūsų?

Grįžti į sąrašą
7 komentarai
 • Donatas -2019-02-28 13:35:02:

  Laba diena,

  norėjau pasidomėti dėl lietuviško domeno pavadinimo.

  Jei yra užregistruotas domenas pvz. www.dangauszibintai.lt

  Ar galima registruoti www.dangausžibintai.lt

  Dėkui

  Elidijus -2019-02-28 13:56:32:

  Sveiki,

  Taip, jei domenas su lietuviškomis raidėmis yra laisvas jį registruoti galima, net jei ir "šveplas" domenas yra užimtas.
  Tačiau norime priminti, kad jei domenas pažeis konkurencingumo ar prekės ženklo įstatymus, už tai yra atsakingas domeno užsakovas.

 • Alfonsas -2019-02-28 14:43:46:

  Saugokime gimtąją kalbą. Ne didelė garbė svetimomis kalbomis kalbėti, bet didelė gėda savos nemokėti. (Daukša)

 • Robertas -2019-02-28 16:11:00:

  Sveiki,

  Kaip žmogus ne pirmą dieną dirbantis IT srityje rekomenduoju nepirkti šių "š" vertų domenų. Praktiniame naudojime jie yra beverčiai. Klientai nemoka įvesti arba įves be LT simbolių ir nukeliaus pas konkurentus (kas dažniausiai ir bus), o jeigu turite pasirinktą domeną be lt simbolių, tai kam reikalingas šis.

  Taigi, Laukiame akcijų, kada LT,. COM domenų registravimas bus pigesnis. Aišku, jeigu jau pirksite domeną, tai registruokite iv.lt. Ši kompanija tiesiog geriau dirba už kitus. :)

  Tomas -2019-03-05 08:09:07:

  Žinoma, galima neregistruoti IDN domeno ir laukti, kol tai padarys konkurentas, nusinešdamas dalį srauto bei klaidindamas reklamose klientus. Aš tai turiu šveplą, o dabar dar pirksiu už gerą kainą "š" ir gyvensiu ramiai, nebijodamas, kad kas nors mano vardu gali pasinaudot. Aišku, vien "š" pirkti be šveplo būtų irgi nekas.
  Tad chebra, mažiau klausykit ale visokių ne pirmą dieną dirbančių ITyšnikų, kurie dažnai per buki suprasti marketingą ir verslo apsaugą. Galvokit savo galva :)

 • Ignas -2019-03-01 00:18:32:

  Sveiki, norėjau pasiteirauti ar lietuviškos raidės googlės paieškoje nedaro neigiamos įtakos?

  Elidijus -2019-03-01 06:41:21:

  Sveiki,

  Jeigu turite kelis domenus ir jie visi nukreipia į vieną svetainę. Visa tai tikrai neturės neigiamos įtakos Google paieškoje. O lankytojams net padėsite pasiekti Jūsų svetainę, jei lankytojai suvedė nepagrindinį svetainės adresą.

Parašyti komentarą
Atšaukti atsakymą