Ieškoti

Tiesioginis duomenų perdavimas per FTP. Kas tai?

0 komentarų
Paskelbta: 2020-04-23 | Atnaujinta: 2020-09-17 | Parašė: Laura | Užtruksite: 4 min.
Žmogus sėdintis prie kompiuterio naudojasi duomenų perdavimu per FTP.

Paprastai tariant FTP (File Transfer Protocol – failų perdavimo protokolas) yra būdas perkelti failus TIESIOGIAI internetu iš kompiuterio į serverį ir atvirkščiai. O kitaip tariant, FTP yra taisyklių, pagal kurias interneto tinkle esantys du kompiuteriai „susišneka“ – t.y., susijungia vienas su kitu pagal tam tikrą standartą, rinkinį, geriau žinomą kaip „protokolas“.  

Atrodytų, jog atsidarote naršyklę, suvedate adresą ir tai yra vienintelis būdas prisijungti prie plačiojo interneto tinklo. O iš tiesų ne. Naršyklė naudoja savo protokolą, vadinamą HTTP/HTTPS, o jau siunčiant momentinius pranešimus (bendraujant „chat“) yra naudojamas XMPP protokolas, laiškams gauti ir siųsti dar kiti – IMAP/POP/SMTP protokolai. Tai yra pavyzdžiai, kuomet kiekvienam duomenų persiuntimo atvejui yra naudojamas atitinkamas protokolas. 

FTP protokolas yra tiek pat senas kaip ir interneto tinklas ir leidžia persiųsti bet kokio tipo failus be papildomo apdorojimo iš/į serverį. Todėl jis yra patogus naudoti greitai ir efektyviai perduoti duomenis. 

FTP švenčia 50-ies metų jubiliejų

Dar 1970-aisiais, kuomet kompiuteriai neturėjo grafinio programinės įrangos atvaizdavimo, Indijos technologijų instituto Kanpur studentas Abhay K. Bhushan sukūrė šį protokolą ir perkėlė pirmuosius failus. Bėgant metams, perkėlimo būdas buvo tobulinamas ir jau vėliau atsirado galimybė kelti duomenis iš namų kompiuterio į serverį. 

Bet kuriam pradedančiajam yra privalu žinoti, jog FTP susideda iš dviejų dalių: FTP kliento dalies ir FTP serverio. Jeigu naudojatės vienu iš mūsų bendro naudojimo serverio talpinimo planu, tuomet FTP serverio konfigūravimą palikite mūsų profesionaliems ir draugiškiems serverių administratoriams – serveriuose esame įdiegę FTP serverį, todėl jums lieka tik savo pusėje įdiegti FTP klientą. 

O kas tas FTP klientas? 

FTP klientas yra programinė įranga, skirta persiųsti failus internetu iš kompiuterio į serverį ir atvirkščiai. 

Naudojant FTP klientą išsiųsti/atsisiųsti failą yra lengva, patogu ir greita. Žinoma, greitis priklauso nuo jūsų interneto paslaugos teikėjo. Be to, FTP klientų aplikacija turi keletą papildomų funkcijų, pvz., jeigu nutrūko ryšys perkeliant failus, galite atnaujinti siuntimą, vos tik ryšys atsinaujins. Tai ypatingai aktualu, turintiems lėtesnį ar trūkinėjantį interneto ryšį.

FTP klientų grafinė sąsaja paprastai yra padalinta į dvi dalis – kairėje pusėje esančiame skydelyje rodomi jūsų kompiuterio failai ir aplankai, o dešinėje esančiame skydelyje rodomi nuotolinio serverio failai (jei tai yra jūsų svetainės talpinimo paskyra IV serveriuose, joje pamatysite „public_html“ aplanką, kuriame saugomi jūsų svetainės failai).

FTP Filezilla

Kaip naudoti FTP?

Žinoma, šiuolaikinės naršyklės jau palaiko ir FTP protokolą, tad parsisiuntę kokį filmą ar muzikinį failą, galite net nesuprasti, jog ką tik juo pasinaudojote.

FTP protokolas naršyklėse yra išties patogus sprendimas siunčiant vieną ar kelis failus, tačiau tai tikrai nėra patogu, jeigu ketinate padirbėti su didesnės apimties ar didesniu kiekiu failų. Ypatingai, jeigu ketinate publikuoti svetainę, FTP kliento aplikacija, jums bus ypatingai naudinga. 

Apžvelkime keletą populiariausių naudojamų FTP klientų aplikacijų. 

Neriboti talpinimo planai

FileZilla

Daugiausiai aplodismentų sulaukia FileZilla programa. Lengva instaliuoti, lengva naudoti, tereikia žinoti FTP naudotojo prisijungimo vardą, kuris dažniausiai būna el. pašto adresas, ir slaptažodį. Pagalbos puslapyje rasite detalią instrukciją,kaip prisijungti prie serverio ir įkelti failus.

Kartais yra susiduriama su kai kuriomis nenumatytomis problemomis, tokiomis kaip:

  • FileZilla nutraukia ryšį su serveriu;
  • FileZilla neleidžia įkelti failų į serverį/neprisijungia prie serverio ar prisijungus veikia lėtai;
  • Į serverį failai įkeliami nekorektiškai (sugadinti).

Greitą šių bėdų sprendimą rasite paspaudę šią nuorodą

Total Commander

Kita labai populiari aplikacija yra Total Commander. Be tiesioginio failų perkėlimo su programa taip pat turėsite galimybę:

  • Įjungti paieškos funkciją;
  • Palyginti failus/sinchronizuoti direktorijas;
  • Surasti besidubliuojančius failus.

Ir dar daugelį kitų funkcijų, kurių aprašymą rasite čia.

Dreamweaver

Jeigu svetainės kūrimui naudojate Dreamweaver programą, tuomet lengvai galėsite sukonfigūruoti FTP klientą mūsų talpinimo plane. Jeigu dar nebandėte, bet smalsu, kokia tai yra programa, išbandykite nemokamą versiją.

WinSCP

Naudojantis „WinSCP“ programa galite perkelti failus iš kompiuterio į serverį. O įdiegę „WinSCP“, galite pasirinkti „Windows Explorer“ arba „Norton Commander“ grafinę sąsają.

Naudokitės FTP be specialios programos

Kaip jau buvo minėta straipsnio pradžioje, prisijungti prie serverio per FTP galima ir per naršyklę. Jeigu turite kelis failus, kuriuos reikia įkelti arba parsisiųsti iš serverio, tuomet drąsiai galite pasinaudoti naršykle. Štai keli būdai, kaip prisijungti prie serverio:

Grįžti į sąrašą
0 komentarų
    Parašyti komentarą
    Atšaukti atsakymą