Įsivaizduokite, jei reikėtų įsiminti visų savo kontaktų telefonų numerius arba jei vietovių adresai būtų nusakomi tik koordinatėmis. Net sunku suvokti, kaip galvoje reikėtų sutalpinti tokį kiekį skaičių. Todėl mūsų patogumui daugelis skaičiais nusakomų dalykų turi žodinius pavadinimus – įskaitant ir internetines svetaines.
Priešingai nei žmonės, kompiuteriai bendrauja skaičiais. Pavyzdžiui, mums gerai žinomas Google.com pavadinimas kompiuteriui tėra skaičių seka 216.58.208.206, vadinama IP adresu.
Svetainės gali turėti šimtus ar daugiau IP adresų, kurie atitinka vieną domeno vardą, ir serveris, kurį jūsų kompiuteris pasiekia adresu www.google.com, greičiausiai visiškai skiriasi nuo serverio, kurį pasieks kažkas kitoje šalyje, į savo naršyklę įvedęs tą patį svetainės pavadinimą.
Taigi tam, kad mums nereikėtų įsiminti kiekvieno puslapį nusakančio IP adreso, į pagalbą ateina DNS.
DNS (angl. Domain Name System) yra domenų vardų sistema. Ši sistema susieja domeno vardą su atitinkamu IP adresu, tad norint pasiekti puslapį internete, jums pakanka įsiminti tik domeną, o ne sudėtingą IP adresą.
Kuomet naršyklėje įvedate puslapio domeną, per kelias akimirkas kompiuteris jums atidaro svetainę. Tam, kad kompiuteris galėtų rasti, kur yra svetainės failai, kiekvienas domenas, su kuriuo yra sukurtas puslapis, turi naudoti DNS vardų serverius.
DNS vardų serveriai yra privaloma domeno dalis, sauganti domeno zonos įrašus. Juose yra nurodoma informacija, iš kokio serverio turi veikti domeno el. paštas, kur yra saugomi svetainės failai ir pan. Domenas turi turėti mažiausiai du DNS vardų serverius.
Užregistravus domeną, jam automatiškai yra suteikiami domeno registratoriaus DNS vardų serveriai, kuriuos, esant poreikiui, yra galimybė keisti.
Kiekvienam „Interneto vizija“ sistemoje registruotam domenui automatiškai yra suteikiami keturi DNS vardų serveriai:
Šių DNS vardų serverių veikimas yra paskirstytas po skirtingus duomenų centrus skirtingose šalyse, tad tai leidžia užtikrinti greitą ir patikimą „Interneto vizija“ klientų domenų veikimą. Svarbu naudoti visus keturis DNS vardų serverius.
Taip, „Interneto vizija“ DNS vardų serverius galima naudoti bet kuriam domenui, nesvarbu, kur jis registruotas.
Jei domeno svetainė arba el. paštas veiks viename iš „Interneto vizija“ siūlomų talpinimo planų arba profesionalaus hostingo serverių, tuomet jums tereikia domenui nurodyti keturis „Interneto vizija“ DNS vardų serverius, o patį domeną pridėti talpinimo plane.
Jei pats domenas ir talpinimo planas, kuriame veiks domeno svetainė ir el. paštas, yra užsakyti pas kitą paslaugų teikėją, norint naudoti „Interneto vizija“ DNS vardų serverius, reikėtų įsigyti parkavimo paslaugą. Parkavimo paslaugos kaina yra 1.99 EUR + PVM metams. Užsakius ją, priparkuotą domeną galėsite valdyti taip pat, kaip ir įprastą pas mus registruotą domeną – nukreipti į serverį, konfigūruoti MX įrašus, kurti subdomenus.
Norint atlikti DNS vardų serverių keitimą, pirmiausia reikėtų žinoti bent du naujo prieglobos paslaugų teikėjo DNS vardų serverius.
DNS vardų serveriai dažniausiai atrodo taip:
DNS vardų serverio pavadinime po ns(skaičius). dažniausiai yra nurodomas DNS vardų serverių administratoriaus domenas, pavyzdžiui, ns1.serveriai.lt, ns1.domreg.lt ir pan. Žinoma, galimi ir kiti formatai.
Domeno DNS vardų serverių keitimas yra atliekamas prisijungus prie domeno registratoriaus suteiktos klientų sistemos.
Konkrečiai šiuo atveju pateiksime pavyzdį, kaip DNS vardų serverių keitimas atliekamas „Interneto vizija“ įsigytam domenui:
1) Pirmiausia prisijunkite prie klientų sistemos: https://klientams.iv.lt
2) Pasirinkite skiltį „Paslaugos“:
3) Paslaugų sąraše pasirinkite domeną, kuriam pageidaujate pakeisti DNS serverius:
4) Paspauskite lango apačioje esantį mygtuką „Inicijuoti vardų serverių keitimą“:
5) Norint pakeisti DNS serverius į „Interneto vizijos“, pakaks pažymėti „Standartiniai“. Tą atlikus, domenui automatiškai bus priskirti keturi „Interneto vizijos“ DNS vardų serveriai.
Norint naudoti kitus DNS vardų serverius, pasirinkite „Kiti“ ir įrašykite mažiausiai du kito paslaugų teikėjo suteiktus DNS vardų serverius.
DNS vardų serverius galite nurodyti įrašydami pavadinimus, pavyzdžiui, ns1.serveriai.lt.
Jei norite nurodyti ir DNS vardų serverių IP adresus, paspauskite nuorodą „IP adresus“, esančią po eilutėmis.
Paspaudus šią nuorodą, atsiras papildoma skiltis, kurioje galėsite įrašyti DNS vardų serverių IP adresus.
Paprastai pakeitimai pilnai įsigalioja per 24-48 valandas, tačiau dažniausiai tai įvyksta greičiau – pavyzdžiui, .LT domenų atveju pakeitimai įsigalioja per 4-8 val.
Įsigaliojus pakeitimams svarbu nepamiršti numatyti naujų domeno nukreipimų, nes kai įsigalios nauji DNS vardų serveriai, ankstesni numatyti nukreipimai bus panaikinami.
DNS valdymas tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti sudėtingas procesas, tačiau perpratus jo veikimą, reikiamas korekcijas galima atlikti labai greitai. O jei visgi dėl tam tikrų žingsnių kiltų klausimų, drąsiai kreipkitės.