Ieškoti

Domenai: ką daryti ir ko nedaryti registruojant

0 komentarų
Paskelbta: 2020-06-19 | Atnaujinta: 2020-07-27 | Parašė: Elinga | Užtruksite: 7 min.
Žmogus laiko rankoje pieštuką ir žymisi punktus į ką atkreipti dėmesį registruojant domeną.

Šiandieninis pasaulis sukasi interneto tinkle ir jau neįsivaizduojame gyvenimo be išmaniųjų telefonų, kompiuterių, įvairių interneto puslapių ir greito informacijos radimo čia ir dabar. Tad natūralu, jog turint įmonę ar sugalvojus asmeninį projektą, norisi, kad jis būtų matomas viešai, apie tai sužinotų tikslinės auditorijos, o projektas generuotų norimus rezultatus. Žinoma, jog šiandien greičiausias būdas visa tai pasiekti yra keltis į internetą. Viso šio proceso pirmasis žingsnis būtų domenai, o tiksliau – domeno registravimas.

Kas yra domenas?

Kai kuriems interneto naujokams domenas ar domenai dar nėra įprasta sąvoka. Kas gi po ja slepiasi? Paprastai tariant, domenas – tai unikalus jūsų tinklapio ir el. pašto pavadinimas. Pavyzdžiui, svetainės pavadinimas yra iv.lt. Šiuo atveju pašto pavadinimą galite kurti kokį tik norite, tačiau jo pabaiga bus @iv.lt. Dažniausiai pagrindinis klientų naudojamas el. paštas yra „info“, todėl tokiu atveju jis atrodytų taip: info@iv.lt.

Svarbu žinoti, kad domenai gali būti registruojami mažiausiai vienerių metų laikotarpiui. Domeno galiojimas nėra skaidomas į mėnesius. O kad svetainė ir el. paštas veiktų, jums domeną reikia nukreipti į turimą serverį. Išsamiau, kas yra domenas, rasite šiame puslapyje.

Tolimesni žingsniai

Kai išsiaiškinome, kas yra domenai, svarbu žinoti, kokie tolimesni žingsniai jūsų laukia bei į ką būtina atkreipti dėmesį. Taigi, pateikiame svarbiausius žingsnius ir glaustas rekomendacijas, ką būtina atlikti prieš registraciją arba jau registruojant domeną.

Pirmas: sugalvoti aiškų, lengvai įsimenamą ir su jūsų įmone ar veikla susijusį domeną

Geriausia yra rinktis trumpą žodį, kuris būtų tarsi raktažodis. Jeigu domeną rinksitės pagal įmonės pavadinimą, o pavadinimas ilgas, galite rinktis tik pirmąsias raides. Pavyzdžiui, mūsų, UAB „Interneto vizijos“, domenas yra iv.lt – trumpas, lengvai įsimenamas bei susijęs su įmone.

Kitas variantas domeną rinktis tokį, kuris atspindėtų jūsų veiklą, pavyzdžiui, serveriai.lt, hostingas.lt – iš karto aišku, kad siūlomos talpinimo, serverių nuomos paslaugos.

Jei domenas turi būti sudarytas iš dviejų žodžių, geriausia būtų jį registruoti be brūkšnelio, nes dauguma interneto vartotojų neturi įpročio rašyti domeno su brūkšneliu. Visgi, kaip papildomą domeną galite registruoti ir su brūkšneliu, tuomet jį nukreipsite į pagrindinį interneto adresą, tad taip interneto svetainė bus pasiekiama abiem adresais, pavyzdžiui, manosvetaine.lt ir mano-svetaine.lt. Tokiu atveju turėsite du privalumus – jo įregistruoti negalės konkurentai bei lankytojai jus ras įvedę abu adresus. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad kitų simbolių (tarkime, „?“, „!“) registruojant domenus nėra galimybės naudoti.

Šiuo metu jau galite registruoti domenus su lietuviškomis raidėmis, pavyzdžiui, manosvetainė.lt. Tačiau, norėdami naudoti tokį domeną, prieš tai jį turite konvertuoti į specialų IDN (angl. Internationalized Domain Name) formatą: xn—manosvetain-drb.lt. Konvertavimo įrankį rasite šioje nuorodoje, o daugiau informacijos, kas yra IDN domenai – kolegos Elidijaus rašytame straipsnyje.

Gera žinia ta, kad mūsų iv.lt svetainėje įvedus domeną su lietuviškomis raidėmis, sistema jį konvertuos automatiškai. Tačiau būtent IDN formatą reikės naudoti pridedant serveryje, konfigūruojant svetainę ar pašto programą. Programinė įranga, kuri supranta IDN formatą, xn—manosvetain-drb.lt automatiškai konvertuos jį į mano-svetainė.lt. Tačiau šiuo atveju, vėlgi, nereikėtų apsigauti ir naudoti domeno tik su lietuviškomis raidėmis, nes ne visos sistemos atpažįsta IDN formatą. Todėl geriausia lietuvišką domeną naudoti kaip papildomą ir jį nukreipti pagrindiniu adresu manosvetaine.lt (be lietuviškų raidžių).

Antras: nuspręsti, kokią domeno galūnę naudoti

Lietuviškai rinkai rinkitės .lt domenus. Šie domenai yra skirti Lietuvos arba užsienio vartotojams, kai norima prabrėžti, kad paslauga/produktas siūlomas/gaminamas Lietuvoje. Verta paminėti, kad dauguma lietuvių iš įpročio rašo domeną su lietuviška galūne, todėl, jei jūsų projektas skirtas ne tik Lietuvos, bet ir užsienio rinkoms, galite registruoti kelis domenus su skirtingomis galūnėmis:.lt, .eu ar .com.

Užsienio ar komerciniams projektams rinkitės domenus su galūne .com, o Europos rinkai – .eu domenus. Kadangi .eu domenai yra skirti Europos Sąjungos rinkai, juos registruoti gali tik įmonės/asmenys, kurių registracijos/gyvenamoji vieta yra Europos Sąjunga (ES) ir tokiems projektams galioja visi ES reglamentai.

Norint išsiskirti ir pabrėžti veiklą, galima rinktis specifinius .shop, .online, .agency .store ir kitokius domenus. Taip pat orientuojantis į konkrečią rinką, galima rinktis tos šalies domeną, pavyzdžiui .at – Austrija, .de – Vokietija, .es – Ispanija ir kt. Daugiau informacijos apie domenus rasite mūsų interneto puslapyje.

Trečias: sugalvojus pavadinimą, patikrinti, ar domenas laisvas

Informaciją galite tikrinti centrinių registrų svetainėse, pavyzdžiui, whois.lt arba nic.lv ir kt., taip pat bendriniame puslapyje whois.serveriai.lt. Jei norite patikrinti domeną ir iš karto jį užregistruoti, tuomet patogiausia tai daryti mūsų interneto svetainėje, pasiekiamoje šiuo adresu.

Ketvirtas: patikrinti, ar su tokiu pavadinimu nėra įregistruotas prekės ženklas

Prekių ženklų patikrą vykdykite šiame puslapyje bei Juridinių asmenų registre. Jeigu jūsų tikrinamas vardas jau registruotas šiuose registruose, galvokite kitą ir niekada nekopijuokite vardų ar prekių ženklų. Visa atsakomybė už domeno registravimą tenka jo užsakovui, todėl užregistravus domeną pavadinimu, kuriuo jau yra registruotas prekių ženklas, galite ne tik kad prarasti domeną, tačiau mokėti kompensaciją už nuosavybės teisių pažeidimą.

Penktas: registruoti domeną užsakovo vardu

Būna situacijų, kai domenas yra registruojamas interneto svetainės kūrėjų, programuotojų ar kitų trečiųjų asmenų, o ne tikrojo jo užsakovo. Tuomet atsiranda sunkumų, kai norima perimti domeno valdymą. Deja, tačiau neatsižvelgus į tai, yra rizika, jog įmonė, sukūrusi jūsų interneto svetainę, vieną dieną gali nutraukti veiklą ar atsirasti kitų nenumatytų aplinkybių, tad tuomet klientas lieka be domeno, nes jis nėra tikrasis jo savininkas.

Jei domenas reikalingas jūsų įmonei, jį registruokite savo įmonės vardu, jei fiziniam asmeniui – jo vardu. Jei nesate įsitikinę, kieno vardu registruotas domenas, tai galite patikrinti viešai prieinamų įrankių pagalba, pavyzdžiui, https://whois.serveriai.lt/.

Šeštas: nurodyti teisingus užsakovo duomenis

Užsakant domeną, visuomet nurodykite teisingus užsakovo duomenis, o jiems pasikeitus, nepamirškite jų atnaujinti savo paskyroje. To reikalauja visi domenų Registrai, o jei Registrui kiltų klausimas dėl užsakovo duomenų tikslumo, jo atstovai gali prašyti vardą, pavardę ar adresą įrodančių dokumentų. Todėl yra ypatingai svarbu nurodyti veikiantį el. pašto adresą ir tikslius duomenis bei nepraleisti Registro informacijos siunčiamos jūsų el. paštu. Atminkite, kad kitu atveju, jei duomenys nėra patvirtinami per tam tikrą laiko tarpą, Registras pasilieka teisę sustabdyti ir šalinti domenus.

Septintas: nepamiršti pratęsti savo domeno

Domenas nėra neriboto galiojimo. Deja, tačiau jo galiojimas baigiasi, tad, jei domenas jums reikalingas, būtinai apmokėkite sąskaitą už jo pratęsimą – kitu atveju domenas pateks į karantiną, pavyzdžiui, mėnesio laikotarpiui (karantino trukmė priklauso nuo kiekvieno domeno registro). Reikia atminti, kad karantino metu domenas neveiks ir jam atsilaisvinus, jį galės įregistruoti bet kas kitas, o jums tokiu atveju beliks registruoti naują domeną. Tad dar kartą peržiūrėkite šeštąjį punktą, ar tikrai nurodėte veikiantį el. pašto adresą ir telefono numerį. Jei taip, tuomet tikrai būkite ramūs, kad sulauksite sąskaitos domeno pratęsimui.

Taigi, kad registruoti domeną būtų tikslinga ir paprasta, atsižvelkite į šiuos septynis žingsnius. Aiškus ir įsimenantis domenas – pirmasis sėkmingas žingsnis verslui internete! Sėkmės perkeliant savo veiklą į internetą, o jei turėsite papildomų klausimų, būtinai konsultuokitės su mūsų specialistais.

Grįžti į sąrašą
0 komentarų
    Parašyti komentarą
    Atšaukti atsakymą
    Sutinku, kad mano duomenys, pateikti komentare, bus rodomi viešai.