Ieškoti

Domenų registravimas: domeno gyvavimo ciklas

0 komentarų
Paskelbta: 2020-10-20 | Atnaujinta: 2020-10-23 | Parašė: Elinga | Užtruksite: 7 min.
Domenų gyvavimo ciklas

Apie domenus kalbėta jau ne kartą: kas yra domenas, kokį domeno vardą rinktis, į ką atkreipti dėmesį jį registruojant ir panašiai. Tačiau ar girdėta sąvoka „domeno statusas“? Domeno statusas nurodo, kokioje būsenoje yra domenas, ir keičiasi kas kartą, kai su domenu yra atliekami tam tikri veiksmai. Tad atsižvelgiant į visas domeno būsenas, susidaro domeno gyvavimo ciklas: nuo laisvo bei užregistruoto domeno iki pamiršto apmokėti ir atlaisvinto domeno.

Kiekviena domeno galūnė turi savo domenų statusus. O tas pats domeno statusas skirtingose registrų sistemose taip pat gali vadintis skirtingai. Būtent šiame straipsnyje apžvelgsime lietuviškų (.LT), Europos Sąjungos (.EU) ir bendrosios paskirties (.COM) populiariausius domenų statusus.

.LT domenų statusai

Lietuviškų domenų statusą visada reikėtų tikrinti per whois.lt, nes tik šioje sistemoje gausite išsamią informaciją apie .lt domeno statusą ir užsakovo informaciją.

.lt domeno statusas

Antroje eilutėje esanti skiltis Būsena gali nurodyti daug reikalingos informacijos apie domeną.

1. Būsena Laisvas

Tai reiškia, kad domenas yra laisvas ir galimas registruoti.

2. Būsena – Registruotas

Domenas jau yra užregistruotas fizinio ar juridinio asmens vardu. Domeno registravimo data yra matoma ties eilute Įkurtas, o domeno galiojimo pabaiga – ties eilute Termino pabaiga. Domenas gali būti registruojamas ne trumpiau nei vienerių metų ir ne ilgiau nei penkerių metų laikotarpiui. Svarbu žinoti, kad domeno savininkas domeną pas kitą paslaugų teikėją gali perkelti bet kada. Tačiau perregistruoti domeną kitam asmeniui galima tik 30 dienų nuo domeno registravimo dienos.

3. Būsena – Karantinas

Kai domenas nėra laiku pratęsiamas, jis 30-čiai dienų patenka į karantiną (įsidėmėkite, kad domeno statusas į Karantinas keičiamas tik darbo dienomis). Tad šiuo atveju domeno galiojimas yra pasibaigęs ir svetainės bei el. paštai, veikiantys su šiuo domenu, yra nepasiekiami. Kol domenas yra karantino būsenoje, jo veikimą atstatyti gali tik dabartinis užsakovas ir tik pasikreipęs į šio domeno registratorių.

Jei užsakovas pageidauja, karantino metu domeną galima perkelti kitam paslaugos teikėjui, tačiau jo negalima perregistruoti kitam fiziniam ar juridiniam asmeniui.

O svarbiausia tai, kad po 30-ies dienų, nepratęsus domeno, jis atsilaisvina bei tampa laisvai prieinamas visiems norintiems įsigyti ir užregistruoti šį domeną.

Kaip matome, taip apsisuka visas. LT domeno gyvavimo ciklas. Vienose būsenose domenas gali būti ilgiau, kitose – gerokai trumpiau.

4. Retesni .LT domeno statusai

Domenas taip pat gali turėti rečiau pasitaikančius statusus. Kviečiu trumpai susipažinti su jais.

Domenas gali būti Rezervuotas. Tai yra taikoma domenams, kurių šaknyje yra „lietuv“ (žodžio Lietuva dalis) arba to pačio žodžio dalis kita kalba, pavyzdžiui, „litva“. Juos registruoti galima tik gavus Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) leidimą arba jei įmonės pavadinimas pilnai sutampa su registruojamu domenu. Minėtų rezervuotų domenų sąrašą galima rasti .LT domeno registro svetainėje.

Kartais galima pamatyti, kad domeno statusas yra Tikrinamas domeno vardas. Tai reiškia, kad domenas yra įkurtas, t.y. užregistruotas, tačiau jis netaps aktyviu tol, kol registro darbuotojai nepatvirtins jo registracijos (arba jos neatšauks, jei domenas neatitinka reglamento).

Būsena Blokuotas reiškia, kad domeno vardas greičiausiai prieštarauja .LT Domeno procedūriniam reglamentui ir negali būti įkuriamas. Pavyzdžiui, vartojami menkinantys ar necenzūriniai žodžiai.

Būsenos Sustabdytas naudojimas, Suvaržytos teisės ir Suvaržytas disponavimas reiškia, kad dėl vykstančių teisinių procesų teisės valdyti domeną yra apribotos.

.COM domenų statusai

Šių domenų WHOIS informaciją galite tikrinti naudojant mūsų įrankį https://whois.serveriai.lt/ .

.com domeno statusas

Eilutėje Domain Status matysite domeno statusą. Kai domenas yra laisvas, .COM domenai neturi jokio atsakymo, tad informacija taip pat nėra pateikiama.

Tačiau kai domenas yra užregistruotas, gali būti matomi šie domeno statusai:

Active/OK – tai yra dažniausiai matomas domeno statusas. Jis reiškia, kad domenas yra užregistruotas, aktyvus ir neturi jokių apribojimų.

Clienthold – statusas, kuris sukelia daugiausiai problemų. Jis reiškia, kad registras dėl kontaktinės informacijos patvirtinimo bandė susisiekti su domeno užsakovu, tačiau 15-os dienų laikotarpiu kontaktiniai duomenys patvirtinti nebuvo. Po 15 dienų domeno statusas yra pakeičiamas į ClientHold, o pats domenas yra suspenduojamas (nustoja veikti svetainė ir elektroninis paštas). Daugiau informacijos apie šį statusą rasite šioje nuorodoje: https://www.iv.lt/pagalba/U%c5%besakovo_duomen%c5%b3_tikrinimas

Pending delete – reiškia, kad domenas karantine išbuvo ilgiau nei 30 dienų, tačiau atstatytas (pratęstas jo galiojimas) nebuvo. Kai domenas turi šį statusą, domeno atstatyti negali net jo esamas savininkas. Šis statusas trunka iki 10-ies dienų. Po jo domenas bus atlaisvintas, o domeno vardą galės užregistruoti visi norintys.

Client transfer prohibited – domeno, esančio šioje būsenoje, perkelti nepavyks, nes jis yra „užrakintas“. Tad jei pageidaujate domeną perkelti pas kitą paslaugos teikėją, domeno dabartinis savininkas turi kreiptis į registratorių, kad domenas būtų atrakintas ir jo statusas pakeistas į „OK“.

Client delete prohibited reiškia, kad domenas negali būti ištrintas (išregistruotas) ar perleistas kitam teikėjui. Šis statusas padės apsisaugoti nuo neteisėtų veiksmų, kai domenas gali būti perimtas apgaulės būdu. Norint domeną perleisti, visų pirma reikės susisiekti su registru, kad jis pakeistų statusą į tinkamą.

Client renew prohibited šis būsenos kodas jūsų domeno registrui nurodo atmesti bet kokius domeno atnaujinimo prašymus. Tai gana retai pasitaikantis statusas, kuris paprastai suteikiamas teisinių ginčų metu arba kai jūsų domenas gali būti ištrintas.

.EU domenų statusai

.EU domenų informaciją geriausia tikrinti Eurid registro interneto svetainėje. Eilutėje Status (Būsena) bus nurodytas domeno statusas. Toliau pateiksiu dažniausiai sutinkamus .eu domenų statusus:

Available/Laisvas – domenas yra laisvas ir jį galima registruoti.

Registered/Užregistruotas – domenas yra registruotas ir aktyvus bei su juos galima atlikti įvairius veiksmus: perleisti, atnaujinti kontaktinę informaciją, keisti DNS vardų serverius ir panašiai. Tai dažniausiai matomas statusas.

Quarantine/Karantine – jeigu domenas nebuvo pratęstas iki tos dienos, kai baigiasi jo galiojimas, vidurnakčio, jis patenka į karantiną. Karantino statusas trunka 40 dienų. Šiuo laikotarpiu domenas vis dar gali būti atstatytas, jei tai inicijuoja jo savininkas. Taip pat lieka galimybė domeną perkelti į kito paslaugos teikėjo sistemą. Jei domenas per 40 dienų nebus atstatytas, jis atsilaisvins ir taps prieinamas viešai registracijai.

Server hold – reiškia, kad domenas yra laikinai neaktyvus (t.y. neveikia nei svetainė, nei el. paštas). Šis statusas matomas tuomet, kai iš registro pusės yra inicijuotas procesas informacijos patikrinimui ir domeno savininkas turi pateikti dokumentus, įrodančius jo gyvenamąjį adresą ar pilietybę.

Withdrawn – nurodo, kad domeno vardas nebėra registruotas ir iš domeno savininko yra laukiama papildomos informacijos.

Nors straipsnyje buvo pateikta nemažai įvairių statusų, pats dažniausiai sutinkamas – domenas yra įregistruotas ir aktyvus.

Visgi, reikia nepamiršti, kad registras domeno užsakovui gali siųsti laišką kontaktinės informacijos patvirtinimui, tad pašto dėžutė turi būti veikianti bei pasiekiama. Priešingu atveju svetainės ir el. pašto veikimas gali sustoti. Taip pat verta žinoti, kada baigiasi domeno galiojimo laikas ir nepamiršti jo pratęsti. Laiku atliekant minėtus veiksmus, turėsite garantiją, kad jūsų domenas veiks nepertraukiamai.

O jei pastebėsite, kad jūsų domenas yra pažymėtas šiame straipsnyje neaprašytu statusu, kreipkitės į mus arba rašykite komentarų skiltyje ir mes paaiškinsime statuso reikšmę.

Grįžti į sąrašą
0 komentarų
    Parašyti komentarą
    Atšaukti atsakymą