Ieškoti

Skirtumas tarp domeno, subdomeno ir priparkuoto domeno

0 komentarų
Paskelbta: 2023-02-03 | Atnaujinta: 2023-02-06 | Parašė: Lina | Užtruksite: 7 min.

Pradedant savo veiklą internetinėje erdvė gali atrodyti painu, nuo ko pradėti ir kurios paslaugos pirmiausiai tam yra reikalingos.

Bazinės dvi paslaugos bet kokios svetainės ar asmeninio el. pašto kūrimui yra talpinimo planas ir domenas. Šiame straipsnyje plačiau aptarsime pastarąjį – kokios domeno variacijos yra galimos ir kuo jos tarpusavyje skiriasi.

Domenas

Kompiuteriai internetu bendrauja naudodami IP adresus, kurie yra skaičių serija, pvz., 140.250.180.XXX. Kadangi ilgas skaičių sekas vartotojams įsiminti būtų sudėtinga, domenų vardai yra užrašomi naudojant raidžių bei skaičių derinius (kai kuriais atvejais brūkšnelius (-)), ir plėtinius, tokius kaip .com, .net, .co ir kt. Pavyzdžiui visiems greičiausiai gerai žinomos paieškos sistemos Google domenas yra google.com.

Domeno pavadinimą gali sudaryti ne daugiau kaip šešiasdešimt trys simboliai, o mažiausiai vienas. Domeno vardas susideda iš SLD antro lygio domeno (angl. second-level domain) ir TLD aukščiausio lygio domeno (angl. top-level domain).:

Domenai registruojami per domenų registratorius, minimaliai vienų metų periodui. Domeno registracija visam gyvenimui nėra galima. Maksimalus galimas periodas, kuriam domeną galima užregistruoti, priklauso nuo pasirinkto domeno TLD arba nuo domeno registratoriaus, pas kurį domenas yra registruojamas. Jei yra norima išlaikyti domeno nuosavybę, domenas turi būti pakartotinai pratęsiamas. To neatlikus, domenas pasibaigus jo išpirktam galiojimo periodui, po numatyto karantino laikotarpio, tampa laisvas ir jį gali bandyti iš naujo užregistruoti visi norintys.

Domenų kaina priklauso nuo pasirinktos TLD dalies.

Identiškas domenas (SLD ir TLD derinys) tuo pačiu metu negali būti užregistruotas du kartus.

Subdomenas

Subdomenas yra pagrindinio domeno priedas, esantis prieš antro lygio domeną (SLD). Norint sukurti subdomeną pirmiausiai reikia turėti pirminį domeną, pvz. mano-domenas.lt. Be pirminio domeno pavadinimo nėra galimybės sukurti subdomeno.

Papildoma subdomenų registracija nereikalinga ir juos galima kurti pagrindinio domeno pagrindu:

Populiariausias naudojamas subdomenas yra www, reiškiantis World Wide Web (liet. pasaulinis tinklas) yra suteikiamas automatiškai kaip numatytasis su pagrindiniu domenu.

Papildomų sudomenų kiekis nėra limituojamas ir kiekvienas subdomenas gali veikti iš kito serverio nei pagrindinis domenas ar kitas to domeno subdomenas.

Subdomenų naudojimo pavyzdžiai:

Skirtingos to pačios svetainės paskirtys. Subdomenai naudojami atskirti papildomą svetainės skiltį nuo pagrindinės svetainės. Pavyzdžiui, blog.mano-domenas.lt ar shop.mano-domenas.lt tiesiogiai nukreipia į puslapio tinklaraštį ar internetinę parduotuvę.

Skirtingoms svetainės versijoms pagal kalbą arba tikslinės auditorijos vietą. Taip pat subdomenai naudojami sukurti svetaines versijas, orientuotas į skirtinga kalba kalbančius vartotojus, pvz.: lv.mano-domenas.lt (latviškas) ar en.mano-domenas.lt (angliškas) ir pan.

Tokiu pačiu principu, pavyzdžiui, galima sukurti skirtinguose regionuose ar miestuose veikiančių to pačio tinklo restoranų, pavarduotuvių ir pan. svetaines, pvz.: kaunas.mano-restoranas.lt, vilnius.mano-restoranas.lt ir pan.

Testavimas. Dauguma kūrėjų naudoja subdomenus testavimo aplinkai, kurioje išbando įvairius papildinius, dirba prie svetainės kūrimo bei korekcijų prieš jas paviešindami, pavyzdžiui, testas.mano-domenas.lt. Tai leidžia sukurti naują esamos svetainės versiją nepažeidžiant dabartinės svetainės funkcijų.

Svetainės versijai pagal įrenginio tipą. Jei internetinis puslapis, pavyzdžiui, yra pritaikytas mobiliesiems įrenginiams, šio puslapio versiją galima patalpinti po subdomenu m.mano-domenas.lt

Subdomenų valdymas „Interneto vizija“ sistemoje.

Subdomenui galima numatyti tokius pačius nekreipimus kaip ir pagrindiniam domenui, t.y.:

  • Jį galima nukreipti į serverį ir naudoti kaip pilnavertį domeną, pvz.: svetainei;
  • Jį galima nukreipti į puslapį;
  • Galima sukurti CNAME tipo įrašą;

Kaip numatyti subdmeno nukreipimą priklauso nuo to, kokiu būdu yra nukreiptas pagrindinis domenas:

Subdomeno sukūrimas ir nukreipimas, kuomet pagrindinis domenas nukreiptas per paprastą nukreipimą.

Klientų sistemoje, paslaugų sąraše Jums reikia pasirinkti domeną, kuriam bus kuriamas domenas. Tuomet skiltyje „Subdomenai“ įveskite pageidaujamą subdomeną ir paspauskite mygtuką „Sukurti“:

Tai atlikus bus pateikiamas įprastinis nukreipimo langas:

Pagrindinio domeno įrašai numatyti redaguojant zoną.

Redaguojant zoną, įrašai subdomeno nukreipimui yra numatomi įrašant „Pavadinimas“ laukelyje konkretų subdomeną (pvz. testas) arba tiesiog nurodant * simbolį (* simbolis numato, kad įrašas galioja visiems domeno subdomenams).

Subdomeno pridėjimas „Interneto vizija“ bendro naudojimo serveriuose.

Subdomeną talpinimo plane galima pridėti kaip atskirą domeną arba per subdomenų valdymą. Šis variantas tinka norint pridėti papildomus subdomenus ir tuose planuose, kuriuose galima talpinti tik vieną domeną.

Parkuojamas domenas

Parkuojamas domenas yra domenas kuris yra jau užregistruotas, tačiau šiuo metu nėra aktyviai naudojamas ir su juo tiesiogiai nėra sukurta svetainė ar pašto dėžutės. Tokie domenai yra užregistruojami su tikslu:

  • juos panaudoti ateityje. Įkūrus įmonę, užregistruojamas domeno vardas, su kuriuo ateityje bus norima kurti interneto svetainę ar el. pašto dėžutes. Tai taip pat gali būti atliekama net ir tuomet, kuomet pati įmonė dar net nėra užregistruota, tačiau jau yra galvojama apie potencialų prekinį ženklą ir nenorima, kad jį užimtų kas nors kitas.
  • apsisaugoti nuo klaidų. Jei pagrindinis domenas yra toks, kurį įvesdami vartotojai gali padaryti klaidų, tikslinga būtų užregistruoti ir klaidingai vedamą domeną, kad vartotojai vis tiek pasiektų jūsų svetainę. Įsivaizduokite, kas būtų, jei kas nors būtų užregistravęs domeno pavadinimą google.co. Vien dėl rašybos klaidų jie tikriausiai sulauktų šimtų tūkstančių lankytojų per mėnesį. Siekdama to išvengti, „Google“ užregistravo tokį domeną ir nukreipia srautą iš google.co į google.com.
  • parduoti. Bendrinių žodžių domenai yra lengvai įsimenami, todėl yra paklausūs. Tokius domenus dalis vartotojų užregistruoja ir vėliau perparduoda už didesnę kainą, nei to paties TLD domeną būtų galima užregistruoti per domenų registratorių. Tokie domenai dažniausiai turi nukreipimus į puslapius, kuriuose yra pateikiami domeną parduodančio asmens ar įmonės kontaktai. Tai taip pat atliekama ir per specializuotas platformas. Pvz. business.com 2007 m. buvo perparduotas už 345 mln.
  • pagrindinį puslapį pasiekti keliais adresais. Gali būti, kad pasikeitė internetinio puslapio adresas ir norint neprarasti prie ankstesnio URL pripratusių vartotojų yra paliekamas senas adresas. Tai taip pat gali būti naudojama tais atvejais, kai ta pati svetainė svetainė vartotojams yra išreklamuota skirtingais adresais ir visais jais norima, kad ji būtų pasiekiama.
  • apsisaugoti nuo konkurentų. Užregistruoti visus galimus TLD domenus kainuotų labai daug ir greičiausiai finansiškai neapsimokėtų, tačiau vertėtų apsvarstyti galimybę pridėti populiariausių TLD domenus (pvz.: .LT, .COM. .EU ir pan.) ir juos priparkuoti po pagrindiniu domenu arba tiesiog palikti rezervuotus.
  • užsidirbti. Užregistruotas domenas gali turėti nukreipimus į trečiųjų šalių puslapius. Domeno savininkas už tokius paspaudimus gauna pinigus, o svetainės, į kuria yra nukreipti tokie domenai, padidina lankytojų srautą, pvz.: Lietuvoje labai dažnai tokie domenai naudojami nukreipimui į Kinijos internetinės prekybos svetainę AliExpress.
  • domenas tiesiog nebenaudojamas. Galbūt domenas buvo užregistruotas su tikslu su juo pradėti internatinį verslą, bet tai neįvyko, arba internetinis verslas tiesiog nutraukė veiklą ir šiuo metu domenas nėra naudojamas iki pasibaigs jo registracija. Tokio tipo domenus galima bandyti perregistruoti, kai pasibaigs domeno registracijos ir karantino laikas (jei buvęs domeno savininkas šio domeno neatstatys).

Domeno parkavimas „Interneto vizija“ serveriuose.

Priparkavus domeną „Interneto viziją“ serveryje, po jau naudojamu domenu, parkuojamas domenas veiks kaip pagrindinio domeno veidrodis. Pvz. jei pagrindinis domenas yra „mano-domenas.lt“, priparkavus serveryje domeną „mano-naujas-domenas.lt“, svetainė ir el. pašto dėžutės veikusios su domenu „mano-domenas.lt“, bus pasiekiamos ir su domenu „mano-naujas-domenas.lt“. Šiuo atveju ta pati dėžutė galės būti pasiekiama tiek adresu „info@mano-naujas-domenas.lt“, tiek „info@mano-domenas.lt“.

Plačiau, kaip tai numatyti, esame aprašę čia.

Grįžti į sąrašą
0 komentarų
    Parašyti komentarą
    Atšaukti atsakymą