Ieškoti

Domenų galūnės: kokią pasirinkti savo verslui

0 komentarų
Paskelbta: 2021-04-01 | Atnaujinta: 2021-04-01 | Parašė: Lina | Užtruksite: 7 min.
domenų galūnės

Pradedant veiklą internetinėje erdvėje ir kuriant interneto puslapį, pirmasis svarbus sprendimas yra išsirinkti tinkamą domeno vardą.

Domeno vardas turėtų būti ne per ilgas, įsimenamas, aiškus, atspindintis ir reprezentuojantis jūsų vykdomą veiklą ar įmonę. Ankstesniuose straipsniuose plačiau aptarėme, kas yra svarbu registruojant patį domeną, o dabar norėčiau plačiau pristatyti, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis domeno galūnę (dar kitaip vadinamą TLD).

TLD – tai aukščiausio lygio domenas (angl. top-level domain).

Domenų galūnių įvairovė

Tik prasidėjus interneto bumui, vartotojai tegalėjo rinktis vos iš keleto domenų galūnių. Tuo tarpu šiandien domeno galūnę galima rinktis iš daugiau nei 1500 variantų. Tad nenuostabu, kad sprendimą, kokią domeno galūnę rinktis, priimti tapo gerokai kebliau.

Gali kilti klausimų, ar apskritai šis pasirinkimas turi svarbią reikšmę, o jei ir turi, tai kaip nepadaryti klaidos ir pasirinkti jūsų atveju tinkamiausią domeno galūnę.

Domenų galūnių tipai

Domenų galūnes galima suskirstyti į dvi grupes:

gTLD domeno galūnės

gTLD – tai bendrinės domenų galūnės. Populiariausios iš jų yra .com, .net, .org. Taip pat tai gali būti domenų galūnės, galinčios nusakyti:

  • Veiklos pobūdį – tokios galūnės sudarytos iš bendrinių žodžių, kaip pavyzdžiui:  .store – parduotuvė, .auto – automobiliai, .games – žaidimai ir panašiai.
  • Miestą: .london – Londonas, .moscow – Maskva, .berlin – Berlynas.

ccTLD domeno galūnės

Šios domeno galūnės paieškos sistemoms ir lankytojams padeda identifikuoti, kad svetainės turinys yra skirtas konkrečiai šaliai ar regionui:

  • Šalis: .lt – Lietuva, .no Norvegija, .gr – Graikija.
  • Regionas: .eu – Europos Sąjunga, .asia –Azija, .africa – Afrika ir panašiai.

Kriterijai renkantis domeno galūnę

Kriterijų, pagal ką rinktis domeno galūnę, yra nemažai. Toliau aptarsiu kelis pagrindinius.

Šalis, kurioje yra vykdoma veikla

Kai svetainė orientuota į konkrečią šalį, rekomenduojama rinktis tai šaliai skirtą domeno galūnę. Pavyzdžiui, jei jūsų svetainėje pateikiama informacija arba parduodamos prekės ar paslaugos yra skirtos Lietuvos vartotojams, tuomet rekomenduotina rinktis .lt domeną. Atitinkamai, jei laukiamas lankytojų srautas turi būti iš kitos šalies, reikėtų rinktis tai šaliai priklausantį domeną.

Visa tai yra svarbu dėl šių pagrindinių priežasčių:

  • Dėl aukštesnių Google pozicijų konkrečioje šalyje.
  • Lankytojams padedama suprasti, į kokią šalį orientuotos puslapio prekės ar paslaugos.
  • Lankytojai įprastai palankiau vertina tai, kas žinoma, įskaitant ir vietinę domeno galūnę. Visa tai gali reikšmingai prisidėti prie didesnio lankytojų srauto.
  • Lankytojams lengviau įsiminti domenus su vietine galūne.
  • Daugelis lankytojų, vesdami svetainės adresą, automatiškai įrašo savo šalies galūnę.

Globaliai vykdoma veikla

Jei nesifokusuojate į vieną konkrečią rinką bei norite, kad puslapis būtų pasiekiamas regiono ar pasaulio lygiu, tuomet reikėtų rinktis bendrines domenų galūnes.

Populiariausia galūnė visame pasaulyje yra .com – šios galūnės domenai registruojami  jau nuo 1985 m. O šiuo metu domenų su .com galūne skaičius siekia beveik 150 milijonų.

Dėl tokio populiarumo domenai su šia galūne yra lengvai atpažįstami bei palankiai vertinami. Taip pat, be abejonės, svetainės su šiuo domenu sulaukia didesnio lankytojų srauto, nes vartotojai renkasi tai, kas yra žinoma ir aišku.

Konkrečiame regione veikiantis puslapis

Net ir tuomet, kai svetainė skirta kažkuriam regionui, lyderiauja domenas su .com galūne. Tačiau jei norimas domenas su šia galūne jau yra užimtas, siūlytume rinktis .eu domeną. Domenas su .eu galūne kasmet visoje Europos Sąjungoje įgauna vis didesnę reikšmę ir tampa populiaresnis.

Šiuos domenus išskirtinai gali registruoti tik užsakovai iš Europos Sąjungos šalių, todėl šis apribojamas sukuria tam tikrą patikimumą, kad esate Europos Sąjungos šalyse veikiantis verslas.

Taip pat šiuo metu .eu domenų kaina, lyginant su kitomis populiariomis domenų galūnėmis, yra viena žemiausių.

Žinoma, jei veiklą vykdote Azijoje arba Afrikoje, tokiu atveju atitinkamai reikėtų rinktis .asia arba .africa domenų galūnes.

Atsižvelgiant į veiklos pobūdį

Be bendrinių ir konkretų regioną nurodančių domenų galūnių, vartotojai gali rinktis domenų galūnes, padedančias apibrėžti svetainės pobūdį ar veiklos sritį.

Kuriant elektroninę parduotuvę, galima rinktis tokias domeno galūnes kaip .store ar .shop, o puslapio turiniui, susijusiam su technologijomis, domeną su galūne .tech.

Galimos ir dar konkretesnę informaciją pateikiančios domeno galūnės, kaip kad .club – klubas, .coffee – kava, .yoga – joga ir daug kitų.

Tokio tipo domenai palengva populiarėja, tačiau bent jau kol kas populiarumu dar kiek nusileidžia įprastiniams domenams. Vartotojai linkę registruoti labiau žinomas domenų galūnes. Tam taip pat įtakos turi ir aukštesnė dalies tokio tipo domenų išlaikymo kaina. Vis tik, nepaisant šių kelių minusų, tokie domenai taip pat gali būti geras bei iš tiesų išskirtinis pasirinkimas.

Kodėl yra palanku rinktis netradicines domenų galūnes?

Veiklos aiškumas

Netradicinė domeno galūnė gali padėti jūsų svetainės lankytojus informuoti apie puslapio turinį, jūsų veiklos pobūdį ar sritį. Tinkamai pasirinkta domeno galūnė lankytojui gali suteikti aiškumo ir padaryti gerą pirmąjį įspūdį dar iki apsilankant jūsų svetainėje.

Didesnis pasirinkimas

Norėdami užregistruoti trumpą domeną su įprastine domeno galūne, galite nusivilti pamatę, kad domenas jau yra užregistruotas. Tai, kad galimybė netradicinę domeno galūnę pasirinkti atsirado ne taip seniai, padidina jūsų šansus rasti laisvą, jums tinkamą domeną.

Galimybė užregistruoti trumpesnį domeną

Varijuojant netradicinėmis domenų galūnėmis galima sukurti trumpesnį domeno vardą. Pavyzdžiui, vietoje ilgo domeno vardo, kompiuteriuparduotuve.TLD, rinktis trumpesnį – kompiuteriai.shop arba vietoje jonophotografija.TDL – rinktis jono.photo. Trumpesnį domeną lankytojams lengviau įsiminti, todėl srautas į puslapį, tikėtina, taip pat bus didesnis.

Unikalumas

Netradicinės domenų galūnės iš tiesų gali padėti sukurti originalesnį domeno vardą. Pavyzdžiui, domenas .guru turi tą pačią reikšmę ir lietuvių kalba, o .link, anglų kalboje reiškiantis nuorodą, kuriant lietuvišką domeną gali pasitarnauti kaip krypties nuoroda. Pavyzdžiui, galimi domenai tokie kaip kavos.guru arba svajoniu.link.

Ar užtenka turėti domeną tik su viena galūne?

Atsakymas galėtų būti ir taip, ir ne. Jums tikrai pakanka vieno domeno, kurį naudojant būtų pasiekiamas jūsų internetinis puslapis. Tačiau taip pat reikėtų įvertinti riziką, kad konkurentai gali užregistruoti tokį patį domeną, tik su kita galūne.

Užregistravus kelis domenus, jūsų puslapio lankytojai būtų apsaugoti nuo maišaties, o jūs – nuo lankytojų srauto praradimo.

Registruojant domeną Lietuvos rinkoje, taip pat pravartu pagalvoti apie galimybę užregistruoti ir IDN domeną. Detalesnę informaciją apie šiuos domenus galite rasti mūsų straipsnyje.

Kiek domenų registruoti?

Visų pirma, viskas priklauso nuo turimo biudžeto, tačiau rekomenduotume įsigyti bent pagrindines domenų galūnes, pavyzdžiui, tokias kaip .com, .net, .eu,  ir veiklos šalį apibrėžiantį domeną, tarkime, .lt.

Jei potencialūs jūsų svetainės lankytojai nėra iš Lietuvos ar Europos, tuomet .lt ir .eu domenams galimos alternatyvos būtų .org ar .biz domenų galūnės.

Nepamirškite atlikti nukreipimo

Užregistravus papildomus domenus, nepamirškite jų nukreipti į pagrindinio domeno interneto svetainę. Taip galėsite užsitikrinti, kad nors ir rašydamas domeno vardą lankytojas suklys, jis vis tiek pateks į jūsų interneto svetainę. Pas mus registruotus domenus 301 nukreipimu galėsite nukreipti pasinaudoję šia pamoka.

Ko svarbu nepamiršti

Registruojant domeną svarbu žinoti, kas yra jūsų laukiamas puslapio lankytojas ir kokioje šalyje ar regione puslapis turėtų veikti. Pagal tai reikėtų rinktis šalį ar regioną nusakančią domeno galūnę.

Jei šalį nusakantis arba bendrinis domenas yra užimtas, reikėtų nepabijoti rinktis veiklos sritį nusakančius domenus.

Siekiant apsisaugoti nuo konkurentų, jei biudžetas leidžia, reikėtų užregistruoti domeną su pasirinktomis populiariausiomis domeno galūnėmis.

Grįžti į sąrašą
0 komentarų
    Parašyti komentarą
    Atšaukti atsakymą