Ieškoti

Domenų registravimo reikalavimai

4 komentarai
Paskelbta: 2019-03-22 | Atnaujinta: 2020-12-28 | Parašė: Elidijus | Užtruksite: 7 min.
domenų registravimo reikalavimai

ICANN duomenimis šiuo metu internete leidžiama registruoti daugiau kaip 1500 skirtingų domenų galūnių, tad be mums įprastų .LT,  .EU ir .COM domenų yra dar daug kitų galimų pasirinkimo variantų. Dalis jų (pavyzdžiui, .LT domenai) neturi jokių apribojimų, išskyrus reikalavimą registracijos metu pateikti teisingus savo duomenis. Tačiau yra nemažai domenų, turinčių tam tikrus apribojimus. Populiariausius ir unikaliausius apribojimus peržvelgsime šiame straipsnyje.

Šalies ar regiono apribojimas

Mums įprasta, kad .LT domeną gali registruoti bet kas – domeno užsakovas neprivalo būti Lietuvos pilietis ar Lietuvoje gyvenantis asmuo. Nors mūsų šalies domeno registracijai papildomi reikalavimai netaikomi, tačiau yra nemažai šalių, kurių domenus gali registruoti tik tų šalių ar regionų gyventojai.

Vienas iš retesnių apribojimų yra prašymas užsakovui turėti adresą toje šalyje ar mieste. Toks apribojimas yra taikomas domenams, skirtiems tam tikram šalies regionui ar net miestui. Tokių domenų pavyzdys gali būti .RIO –  Rio de Žaneiro gyventojams ar ten turinčioms verslą įmonėms skirtas domenas. Kitas mūsų registruojamas domenas, turintis panašų apribojimą, yra .BJ – tai domenas skirtas Beninui (valstybė Afrikos žemyne). Tokį domeną norinčios įregistruoti įmonės turi būti registruotos Benine, o fiziniai asmenys turi turėti adresą Benine.

Kai kurie registrai netaiko reikalavimų domenų užsakovams, tačiau yra nustatę apribojimus, kokiai sričiai tas domenas yra skirtas. Pavyzdžiui, .CAT domenai yra skirti Katalonijai (Ispanijos regionas), tad, norint naudoti tokį domeną, svetainės turinys turi būti parašytas katalonų kalba arba svetainėje turi būti skelbiama informacija apie katalonų kultūrą. Jei per 6 mėnesius domenas nenukreipia į svetainę, kurioje talpinama tokia informacija, registras pasilieka teisę išregistruoti domeną.

Labai panašius, bet platesnius apribojimus turi .BZH domenai. Tokio domeno užsakovas privalo atitikti bent vieną iš išvardintų kriterijų:

 • turėti adresą Bretanės regione
 • būti asociacijos „www.bzh.com” nariu
 • po 6 mėnesių bent dalis svetainėje talpinamos informacijos turės būti parašyta bretonų kalba arba skirta Bretanės kultūrai.

Jei po 6 mėnesių, patikrinus svetainę, registras neaptiks bent vieno iš tenkinamų reikalavimų, domenas bus pašalintas.

.CA (Kanada), .SO (Somalis), .IE (Airija) bei dar keli kiti mūsų registruojami domenai yra skirti tik įmonėms arba fiziniams asmenims iš tų šalių, kurioms priklauso domenas. Jei neturite tos šalies pilietybės arba įmonės, įkurtos toje šalyje, šių domenų užregistruoti nepavyks.

Kai kurios Europos Sąjungai priklausančios šalys savo domenus leidžia registruoti tik Europos Sąjungos šalyse įsikūrusioms įmonėms arba ten gyvenantiems asmenims. Į šį sąrašą patenka .FR, .HU, .HR domenai

.EU domenai skirti Europos Sąjungai

Įprasta, kad jeigu .LT domenas yra užimtas, galima registruoti .EU domeną, kadangi šie domenai iš pirmo žvilgsnio taip pat neturi apribojimų ir yra didesnis šansas rasti laisvą domeną su norimu pavadinimu. Tačiau šiuos domenus gali registruoti tik  fiziniai asmenys, gyvenantys vienoje iš Europos Sąjungos šalių, ir įmonės, registruotos Europos Sąjungos šalyse.

Jeigu centriniam registrui (Eurid) kyla įtarimas dėl asmens/įmonės nurodytų kontaktų, jie tiesiogiai el. paštu susisiekia su domeno užsakovu ir prašo patvirtinti duomenis (vardą, pavardę ar adresą). Tam gali prireikti registrui nusiųsti savo tapatybę įrodantį dokumentą ar sąskaitą už komunalines paslaugas / internetą / banko išrašą. Kitu atveju domenas gali būti sustabdytas, kol nebus patvirtinti duomenys.

Dėl Didžiosios Britanijos išėjimo iš Europos Sąjungos visiems su Didžiosios Britanijos adresais registruotiems .EU domenams bus suteiktas tam tikras laikotarpis, per kurį reikės atnaujinti domenų užsakovų informaciją. Kitu atveju domenai bus laikinai suspenduoti (nustos veikti el. paštas ir svetainė) ir vėliau šalinami nesulaukus galiojimo pabaigos. Šiuo metu dar  laukiama, ar bus rastas bendras susitarimas dėl laikotarpio pratęsimo, ar vis dėlto nuo kovo mėnesio bus pradėta stabdyti domenų veikimą.

Prekinio ženklo reikalavimas

Egzistuoja ir tokie domenai, kurių negalima užregistruoti neturint to paties vardo prekinio ženklo. Pavyzdžiui, .UA domenus galima registruoti tik pateikus prekinio ženklo registracijos pažymėjimą. Žinoma, pats prekės ženklas turi būti registruotas Ukrainoje, tad jei prekės ženklas registruotas Europos Sąjungoje ar Jungtinėse Amerikos Valstijose – pažymėjimas netiks. Tačiau nuliūsti nereikia, kadangi tiems asmenims ar įmonėms, kurios neturi registruoto prekės ženklo, registras yra paruošęs specialų .COM.UA domeną, kurį registruoti gali bet kas.

.IE domenus gali registruoti Airijos pilietybę turintys asmenys arba Airijoje registruotos įmonės. Tačiau registras dar suteikia papildomą galimybę šiuos domenus registruoti asmenims ir įmonėms, jei jos savo veiklą vykdo Airijoje. Tokiu atveju paprasčiausias būdas įrodyti, kad Jūsų svetainės veikla vykdoma Airijoje, tai turėti Europos Sąjungoje registruotą prekės ženklą.

Profesiniai reikalavimai

.AERO domenai yra skirti įmonėms ir asmenims, kurie užsiima veikla aviacijos srityje. Pavyzdžiui, tokį domeną gali įsigyti pilotas, lėktuvų detales pardavinėjanti įmonė, lėktuvų sporto asociacija ir panašiai. Tereikia užsiregistruoti .aero sistemoje ir gauti .aero ID numerį. Turint šį kodą, reikėtų susisiekti su mūsų specialistais, kad galėtume Jums užregistruoti norimą .AERO domeną.

.LAW domenai skirti teisininkams, tad taip pat, kaip ir norint registruoti aviacijai skirtą .AERO domeną, užsakovas turės įrodyti, kad užsiima teisininko veikla. Tam yra reikalingi tokie duomenys:

 • advokato pažymėjimo numeris
 • įmonė ar įstaiga, kuri išdavė pažymėjimą
 • šalis, kurioje išduotas pažymėjimas
 • metai, kada išduotas pažymėjimas

Tik gavę šiuos duomenis galėsime pradėti domeno registravimą.

.DK domenai

Danijos centrinis registras neturi specifinių reikalavimų, kas gali registruoti .DK domenus, tačiau, norėdami užregistruoti tokį domeną, po apmokėjimo dar privalėsite patvirtinti domeno registraciją. Tai atliekama paspaudus atsiųstą nuorodą laiške, kuris yra išsiunčiamas į el. paštą, nurodytą domeno registracijos metu.

Užsakovui patvirtinus domeno registraciją, domenas yra užregistruojamas. Po to klientui dar reikia prisijungti prie .DK domenų registro sistemos ir patvirtinti savo duomenis. Prisijungimo duomenys ir nuoroda į sistemą yra išsiunčiami el. paštu.

Siunčiamo laiško pavyzdys

Prisijungus į registro sistemą, reikia atlikti šiuos veiksmus:

 • pakartotinai suvesti savo kontaktinius duomenis
 • įkelti dokumentą, patvirtinantį registracijos metu nurodytą adresą (gali būti banko išrašas, sąskaita už komunalines paslaugas, draudimo dokumentai ar kita)
 • įkelti dokumentą, patvirtinantį užsakovo tapatybę (pasas, tapatybės kortelė ar vairuotojo pažymėjimas), ir asmenukę (nuotrauką, kurioje domeno užsakovas matomas iš arti)
 • patvirtinti, kad sutinkama su .DK registro sąlygomis

Visų žingsnių nuotraukas galite matyti žemiau:

Tai atlikus, registras per kelias dienas peržiūri pateiktus duomenis ir, jei viskas gerai, atsiunčia laišką su pranešimu, kad veiksmai atlikti korektiškai ir domenas patvirtintas.

Specifiniai reikalavimai

.BY domenus gali registruoti fiziniai ir juridiniai asmenys iš viso pasaulio, tačiau, jei domeną registruoja fizinis asmuo, registras papildomai reikalauja daugiau duomenų:

 • paso / tapatybės kortelės numerio
 • kas išdavė pasą / tapatybės kortelę
 • paso / tapatybės kortelės išdavimo datos
 • asmens kodo

Tik gavęs šiuos duomenis, registras pradeda domeno registraciją.

Visai neseniai (nuo vasario 28 d.) prasidėjo .DEV domenų registravimas. Šie domenai skirti programuotojams ir svetainėms apie naujas technologijas. Domeno registras šiems domenams iškėlė nestandartišką reikalavimą – svetainė gali būti pasiekiama tik HTTPS protokolu (domenams automatiškai yra įjungtas HSTS). Tokius domenus gali užsiregistruoti bet kas, tačiau naudotis domenu bus galima tik į serverį įdiegus sertifikatą.

Apibendrinimas

Šiame straipsnyje norime parodyti, kad yra didelis kiekis domenų galūnių, iš kurių galima pasirinkti savo norimą domeną, tačiau prieš registruojant reikėtų nepamiršti, kad kai kurie domenai turi tam tikrus apribojimus, kas gali juos registruoti. Jei radote norimą užregistruoti domeną, tačiau mūsų sistemoje nepavyksta pateikti užsakymo jo registracijai ar tiesiog norite sužinoti, ar tam tikras domenas turi apribojimus, visada galite mums rašyti el. paštu: info@iv.lt.

Grįžti į sąrašą
4 komentarai
 • Paulius - 2019-03-26 09:55:16:

  Lt domenus registruojant negalima vartoti zodziu lietuva

  Elidijus - 2019-03-26 10:17:19:

  Esate teisus. Lietuviškuose .LT domenuose negalima naudoti šių žodžių:
  https://www.domreg.lt/informacija/kita-naudinga-informacija/rezervuotu-zymenu-sarasas/
  Norėdami užregistruoti domeną su "lietuv" šaknimi turite gauti RRT leidimą: https://www.rrt.lt/telefono-rysys-internetas-tv/lietuvos-vardas-domenuose/

 • Boxe - 2019-04-23 05:18:25:

  Gan išsami informacija registruojant domenus. Nors praktikos turime domenus registruojant tik UK, Jūsų informacija leidžia pasverti galimybes ir kitose šalyse.

  Linkėjimai kolektyvui!

 • Gytis - 2019-04-25 14:18:00:

  Ačiū, puiki apžvalga 👍

Parašyti komentarą
Atšaukti atsakymą