Ieškoti

Domenų tikrinimas: WHOIS įrankis

0 komentarų
Paskelbta: 2021-01-31 | Atnaujinta: 2021-02-02 | Parašė: Laurynas | Užtruksite: 6 min.
kaip naudotis whois įrankiu

Dažnai pastebime, kad klientams, pamačiusiems tam tikrą jiems aktualų domeno vardą, kyla klausimas, kam šis domenas priklauso, kada jis buvo užregistruotas, ar yra laisvos jo alternatyvos ir panašiai. Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus gali pateikti mūsų iv.lt/whois įrankis.

Kas yra WHOIS

Trumpai tariant, WHOIS (angl. „who is“) yra interneto protokolas, skirtas vykdyti užklausas, kurios yra surenkamos pagal domeno registracijos metu pateikiamus rekvizitus, domenų registrų duomenų bazėse. Naudodamiesi mūsų WHOIS įrankiu galite sužinoti, ar jūsų sugalvotas domeno vardas yra laisvas, ar jau užregistruotas, sužinoti jo galiojimo laiką ar koks paslaugų teikėjas registravo šį domeną. Jei norimas domeno vardas jau užimtas, įrankis pateiks domeno galūnių alternatyvas, kurias iškart galėsite užregistruoti. Naudotis šiuo įrankiu išties yra nesudėtinga – apsilankius įrankio puslapyje, pakanka įvesti norimo domeno vardą ir paspausti mygtuką „Tikrinti“:

Whois įrankis

Kaip skaityti WHOIS informaciją

Šiuo atveju mūsų aukščiau tikrinamas domenas jau yra užimtas, tad įrankis apie šį domeną pateikia informaciją, kurią suteikia registro duomenų bazė. Taip pat informaciją apie tai, kokiame serveryje veikia svetainė ir/arba el. paštas. Pirmajame laukelyje yra pateikiama būtent tai:

Domeno nukreipimai

Jei svetainės kūrimo metu buvo nustatyta puslapio pavadinimo žyma (angl. „tag“), jos reikšmė bus matoma eilutėje „Svetainės pavadinimas“.

Kitose dvejose eilutėse yra rodomi du pagrindiniai domeno nukreipimai. „Svetainės serveris (A)“ – tai domeno „A“ tipo įrašas, kuriuo įprastai yra nukreipiama į serverį, aptarnaujantį svetainę. „El. pašto serveris (MX)“ – domeno „MX“ tipo įrašas, kuriuo yra nukreipiama į serverį, aptarnaujantį el. pašto dėžutes. Jei norite sužinoti daugiau informacijos apie svetainę arba el. paštą aptarnaujantį serverį, pakanka paspausti ant IP adreso ir matysite, kokiai įmonei priklauso šis adresas:

Paslaugų teikėjo informacija

Tikrinant skirtingų paslaugų teikėjų serverius, informacija visada šiek tiek skirsis, tačiau beveik visais atvejais galėsite bent jau sužinoti, kam priklauso nurodytas serveris, bei dažnu atveju – šio teikėjo kontaktus. Grįžtant prie paties domeno informacijos, pilkame fone apačioje matysite paties domenų registro grąžinamą informaciją:

Domenų registro informacija

Vėlgi priklausomai nuo registro vidinių taisyklių bei atitinkamos šalies įstatymų, informacija gali gerokai skirtis. Pavyzdžiui, daugelis domenų registrų suteikia domenų informacijos apsaugos paslaugą – t.y. domeno savininkas, kiek tai leidžia centrinių registrų reglamentas ir valstybės įstatymai, gali nuspręsti, ar pateikti viešus domeno duomenis. Pavyzdžiui, „.lt“ domeno informacija yra atvaizduojama pagal Lietuvos asmens duomenų apsaugos įstatymus – tai reiškia, kad informacija apie fizinius asmenis yra visada slepiama, o juridinių asmenų atveju – atvaizduojama.

Pateiktame pavyzdyje galima matyti, kad domenas jau yra registruotas (dalis „Status“), bei jo galiojimo laiką. Ši informacija yra labai naudinga, jei norite perpirkti tam tikrą domeną, tačiau nepavyksta susisiekti su jo savininku. Žinoma, vertėtų atkreipti dėmesį, kad po nurodyto periodo domeno iš karto registruoti dar negalėsite. Pirmiausia domenas pateks į karantiną (.lt domeno atveju karantinas trunka 30 d.), kurio metu domeną gali atstatyti tik jo buvęs savininkas. O po šio laikotarpio domenas jau taptų laisvas registruoti bet kam. Plačiau domenų statusai yra aprašyti kolegės Elingos straipsnyje.

Kituose laukuose yra pateikiama informacija apie domeno registratorių (įmonę, kuri registravo ir aptarnauja šį domeną) bei jo naudojamus vardų serverius.

Kaip susisiekti su domeno savininku

Norint išsiaiškinti dar detalesnę informaciją apie domeną, dažnu atveju reikės apsilankyti atitinkamame centrinio registro puslapyje. Šis puslapis taip pat yra pateikiamas WHOIS įrankyje, šiuo atveju – http://whois.domreg.lt. Tai yra centrinio Lietuvos domenų registro „DomReg“ puslapis, kuriame galite matyti domeno savininko informaciją, tačiau, kaip ir minėjau, ji bus pateikiama tik juridinių asmenų atveju. Jei domeno savininkas yra fizinis asmuo, puslapyje rasite kontaktų formą, kuria pasinaudodami galite pamėginti su šiuo asmeniu susisiekti anonimiškai. Plačiau apie kitų registrų pateikiamą informaciją yra aprašyta kolegos Vytenio straipsnyje.

Jeigu neturite laiko ieškoti ir bandyti kontaktuoti su domeno savininku, įrankis iš karto jums pasiūlys laisvus domenus su alternatyviomis galūnėmis:

Alternatyvūs domenai

Kaip kad matome ekrane, „.lt“ ir „.lv“ domeno versijos jau yra užimtos, tačiau galime registruoti domeną su „.com“, „eu“ ar kita galūne. Norint tai atlikti, pakanka paspausti mygtuką „Užsakyti“ ir po trumpos užsakymo formos užpildymo tapsite jo savininku.

Kaip perkelti domeną

Taip pat įrankyje galite patogiai užsakyti jums priklausančio, tačiau pas kitą paslaugų teikėją registruoto domeno perkėlimą pas mus:

Domeno perkėlimas

Įvedus domeno vardą ir patikrinus jo WHOIS informaciją, pakanka paspausti mygtuką „Pradėti perkėlimą“ ir iš karto galėsite pateikti užsakymą savo domeno perkėlimui. Prieš pateikiant užsakymą, būtinai įsitikinkite, kad perkeliamas domenas tikrai priklauso jums ir ar esamas registratorius galės jums suteikti perkėlimui reikiamą informaciją. Pavyzdžiui, „.lt“ domeno atveju jums bus reikalingas domeno turėtojo „ID“ (kitaip vadinamas „RN“ kodas), su kuriuo prisijungsite į registrą ir pakeisite paslaugos teikėją. Daugiau informacijos apie domenų perkėlimą galite rasti mūsų pagalbos puslapyje.

Paskutinis aktualus laukelis įrankyje yra „Atsakymas iš serverio“:

Atsakymas iš serverio

Šiame laukelyje pateikiamas statuso kodas. Jei matomas kodas 200, reiškiantis „OK“, vadinasi pateikta užklausa buvo įvykdyta korektiškai – paprastai tokį kodą pateikia tinkamai veikianti svetainė. Kiti galimi kodai yra 301 (302, 303) – toks kodas paprastai reiškia, kad tikrinama svetainė yra peradresuojama į kitą svetainę arba puslapį. Tiesa, kai kurios turinio valdymo sistemos grąžina tokį kodą, nors ir nėra peradresuojamos į kitą domeną. 404 kodas reikštų, kad puslapis, į kurį yra kreipiamasi serveryje, yra nerastas, 403 – uždrausta prieiga ir t.t. Toliau yra pateikiama trumpa informacija apie serverį – galima matyti, kad pavyzdyje naudojamos svetainės serveryje veikia „Apache“ web tarnyba ir tikrinamo puslapio „antraštės“ – šiuo atveju matoma, kad yra naudojamas „HSTS“ mechanizmas, skirtas apsaugoti svetainę nuo duomenų nutekėjimo.

Jei tikrinamas domenas yra laisvas, informacija apie domeno nukreipimus nebus pateikiama, o pilkame fone turėtumėte matyti statusą „available“. Tuomet laukelyje „Domeno variacijos“ ties pasirinktu domenu tiesiog spauskite „Užsakyti“ ir po apmokėjimo tapsite jo savininku. Prieš pateikiant užsakymą, rekomenduočiau taip pat susipažinti su papildomais reikalavimais registruojant domenus.

Kaip dažnai naudotis WHOIS

Naudotis WHOIS įrankiu galite pagal poreikį. Tačiau norėčiau paminėti, kad WHOIS įrankiu iš vieno IP adreso galite pasinaudoti iki 100 kartų per dieną. O „skaitliuką“, kiek tikrinimų dar galite atlikti šiandien, galima matyti puslapio apačioje:

Whois patikrų skaitliukas

Jei visgi kiltų klausimų dėl domeno registravimo, perkėlimo ar kaip sužinoti, kam priklauso jums aktualus domenas, nedvejokite su mumis susisiekti el. paštu info@iv.lt.

Grįžti į sąrašą
0 komentarų
    Parašyti komentarą
    Atšaukti atsakymą