Ieškoti

Kaip susikurti interneto svetainę: gidas nuo A iki Z

6 komentarai
Paskelbta: 2020-07-22 | Atnaujinta: 2020-10-19 | Parašė: Laurynas | Užtruksite: 10 min.
svetainės kūrimo gidas

Tikriausiai daugelis iš mūsų turime verslo planų ar idėjų, kurias norėtume perkelti į internetą. Tačiau dažnu atveju tokie projektai nėra įgyvendinami, kadangi vis dar gajus mitas, kad svetainių talpinimas yra daug techninių žinių reikalaujantis procesas, o interneto svetainės sukūrimas – brangus malonumas.

Jeigu svarstote kurti interneto svetainę, tačiau nežinote nuo ko pradėti arba neturite programavimo žinių, šis straipsnis kaip tik jums. Straipsnyje apžvelgsime viską, ko reikia norint paleisti pilnai funkcionuojančią svetainę: nuo domeno registravimo iki turinio valdymo sistemos diegimo ir optimizavimo:

  • Domeno registravimas ir talpinimo paslaugos įsigijimas
  • Turinio valdymo sistemos pasirinkimas ir diegimas
  • Turinio valdymo sistemos apžvalga
  • Svetainės išvaizda (dizaino temos)
  • Svetainės funkcionalumą išplečiantys įskiepiai
  • Apsauga nuo kenkėjų ir duomenų šifravimas

Atlikę šiuos žingsnius, galite turėti pilnai parengtą savo svetainės karkasą.

Svetainės kūrimas: nuo ko pradėti? Esminiai žingsniai

Tam, kad lengviau suprastumėte, kaip sukurti interneto puslapį, išsamiai aptarsime ir išnagrinėsime kiekvieną etapą:

1. Domeno registravimas ir talpinimo paslaugos įsigijimas

Kiekvienos svetainės kūrimą reikėtų pradėti nuo domeno pasirinkimo ir domeno registravimo. Renkantis domeną, turite visišką laisvę, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į kelis itin svarbius aspektus. Geras domeno pavadinimas turėtų būti:

  • Tiesiogiai susijęs su svetainės turiniu ar jūsų prekių ženklu.
  • Lengvai įsimenamas.
  • Trumpas.
  • Lengvai užrašomas (reikėtų vengti žodžių, kurie yra užrašomi kitaip nei skamba).
  • Jeigu tai nėra susiję su jūsų veikla, nepatartina naudoti skaičių ir brūkšnelių „-“.

Domeno pasirinkimas bei gairės, ką daryti ir ko nedaryti registruojant domeną, yra išsamiau aprašytos šiame straipsnyje. Pasirinkus norimą domeną, pasitikrinti, ar jis yra laisvas, galite tiesiogiai mūsų svetainėje:

domenų tikrinimas

Ieškantiems informacijos, kaip sukurti interneto puslapį, verta žinoti, kad domenų tikrinimas vyksta labai paprastai – tiesiog įveskite domeną ir paspauskite „Tikrinti“. Suradę tinkamą domeną, spauskite „Užsakyti“ ir pasirinkite talpinimo planą. Šiame straipsnyje, pateikdami pavyzdžius, naudosime planą „Svetainei“. Šis neribojamą duomenų srautą, vietą serveryje, el. pašto dėžučių skaičių ir duomenų bazių kiekį turintis planas yra visiškai tinkamas pasirinkimas smulkaus verslo interneto svetainės talpinimui. Taigi, pasirinkus planą, užpildžius trumpą registracijos formą ir atlikus mokėjimą, paslaugos naudojimui bus paruoštos keliolikos minučių laikotarpiu.

Beje, jei norėsite pasinagrinėti detaliau, svetainių talpinimo planų pasirinkimas plačiau apžvelgtas šiame straipsnyje.

Neriboti talpinimo planai

2. Turinio valdymo sistemos pasirinkimas ir diegimas

Šiame skyrelyje apžvelgsime, kaip sukurti interneto svetainę naudojant populiariausią turinio valdymo sistemą „WordPress“. Taigi, el. paštu gavę patvirtinimą apie aktyvuotas paslaugas, galime jungtis į serverio valdymo pultą ir įdiegti norimą turinio valdymo sistemą. Norėdami turinio valdymo sistemą įdiegti kuo paprasčiau, naudosime mūsų siūlomą įrankį – „Installatron“. Šiuo įrankiu norimą turinio valdymo sistemą darbui parengti galime be papildomos programinės įrangos siuntimosi ar sudėtingo konfigūravimo. Plačiau apie „Installatron“ įrankį pasiskaityti galite kolegos Vytenio straipsnyje.

Kaip minėjome, pavyzdyje naudosime bene populiariausią ir universaliausią turinio valdymo sistemą „WordPress“. Pagrindinės šios turinio valdymo sistemos savybės yra:

  • Naudojamas atviras kodas.
  • Visiškai nemokama.
  • Labai universali ir lengvai pritaikoma bet kokiam turiniui ar tikslui.
  • Tinkamai prižiūrint, yra saugi, greita ir optimizuota.
  • Optimizuota SEO, o tai labai palengvina svetainės paruošimą paieškos sistemoms, pavyzdžiui, „Google“.

Taigi, įrankyje surandame „WordPress“ ir spaudžiame „Įdiegti šią aplikaciją“:

Diegti WordPress

Kitame puslapyje pamatysite laukelį, pavadinimu „Lokacija“:

installatron aplankas

Čia reikėtų pasirinkti savo domeną ir laukelį „Directory“ pildyti tik tuo atveju, jei svetainę norima diegti į pakatalogį, tokį kaip „mano-svetaine.lt/parduotuve“. Visais kitais atvejais jį paliekame tuščią. Kitas svarbus laukelis yra „Nustatymai“:

installatron prisijungimai

Šioje dalyje labai svarbu užpildyti administratoriaus prisijungimo vardą, slaptažodį ir el. paštą, kadangi su šiais prisijungimo duomenimis jungsimės koreguoti savo svetainę. Svetainės pavadinimą ir žymas taip pat galima nustatyti šiame žingsnyje, tačiau tai visada galėsite pakoreguoti ir vėliau. Kitus nustatymus, matomus ekrane, kai kuriate pirmą svetainę, rekomenduojama palikti standartinius. Šie standartiniai nustatymai leis atlikti automatinius atnaujinimus, kas yra labai svarbu, norint svetainę išlaikyti apsaugotą. Užpildžius šiuos laukus, spaudžiame „Įdiegti aplikaciją“ ir tiesiog palaukiame kelias minutes, kol turinio valdymo sistema bus įdiegta ir parengta darbui. Po šio žingsnio naršyklėje jau galime įvesti savo domeną ir matyti pirminį vaizdą:

Wordpress hello world

Nors klausimas, kaip sukurti interneto svetainę, iš dalies jau atsakytas, tai – dar ne viskas. Toliau – viskas apie turinio valdymo sistemą.

3. Turinio valdymo sistemos apžvalga

Įsitikinus, kad svetainė jau matoma, galime jungtis į administracinę dalį, pasiekiamą adresu „mano-svetaine.lt/wp-login.php“. Prisijungus pirmą kartą, matysime tokį pagrindinį meniu:

wordpress nustatymai
  1. Pirminis meniu, per kurį nesudėtingai galime pasiekti svarbiausias svetainės dalis.
  2. Puslapio dalis, kurioje pateikiama svetainės suvestinė.
  3. Įrašai – skirta kurti naujus įrašus, tarkime, „blogo“ tipo straipsnius, svetainės puslapiuose.
  4. Failai – paveikslėlių, vaizdo įrašų ar kitų failų valdymas ir, esant poreikiui, įkėlimas.
  5. Puslapiai – skirta sukurti svetainės puslapius, pavyzdžiui, „Apie mus“, „Galerija“ ar pan.
  6. Komentarai – jeigu puslapyje įjungti komentarai, šioje dalyje juos galėsite moderuoti.
  7. Išvaizda – skirta keisti svetainės išvaizdai.
  8. Įskiepiai – skirta įskiepiui persiuntimui, diegimui ir koregavimui.
  9. Vartotojai – jeigu svetainę kursite su kolegomis, čia galite sukurti naudotojus ir nustatyti jiems prieigos teises.
  10. Įrankiai – skirta duomenų importavimui/eksportavimui, taip pat čia galima valdyti naujai įdiegtus įskiepius.
  11. Nuostatos – baziniai svetainės nustatymai ir kai kurių įskiepių valdymas.

Pirmiausia užeikime į pastarąjį punktą „Nuostatos“ ir nustatykime svetainės pavadinimą bei aprašymą, jei to dar neatlikote diegdami turinio valdymo sistemą. Taip pat nustatome bazinius parametrus: laiko juostą, kalbą ir formatus. Skiltyje „Diskusija“, kol puslapis yra kuriamas, rekomenduojama išjungti komentarus, jeigu juos savo puslapyje naudosite.

4. Svetainės išvaizda (dizaino temos)

Kitas labai svarbus veiksmas, su kuriuo verta susipažinti domintis, kaip sukurti interneto svetainę, yra jos išvaizdos (temos) parinkimas. Interneto svetainės dizaino tema sukurs jūsų svetainės identitetą, tad pasirinkite skyrelio „Išvaizda“ punktą „Temos“ ir peržiūrėkite siūlomas temas:

wordpress dizaino temos

Temos nustatymui pakanka ją atsiversti ir įsidiegti – iškart pamatysite, kaip puslapis pasikeis:

wordpress pirmoji svetainė

Verta pastebėti, kad šiame puslapyje temos yra nemokamos ir palaikomos turinio valdymo sistemos kūrėjų. Dažnu atveju čia pateikiamos nemokamos temų versijos, todėl, neįsigiję pilnos versijos, galite turėti tik ribotą temos funkcionalumą. Visgi mokymosi tikslais ribotas funkcionalumas yra tikrai pakankamas.

Vienas svarbus dalykas, kurį vertėtų pabrėžti, ieškantiems paprasto būdo, kaip sukurti interneto puslapį – tai, jog internete galite rasti „nemokamų“ temų, kurios įprastai yra mokamos. Tačiau tokiomis svetainėmis nevertėtų pasitikėti, kadangi į tokią programinę įrangą dažniausiai yra įterpiami žalingo kodo fragmentai, kuriuos panaudojus galima perimti jūsų svetainę ir pasisavinti duomenis. Jeigu planuojate investuoti į mokamą temą, ją reikėtų rinktis iš patikimo šaltinio, kaip, pavyzdžiui, „themeforest.net“. Šiame puslapyje yra pateikiama apie keliasdešimt tūkstančių „WordPress“ temų, kurių kaina prasideda nuo kelių eurų. Įsigijus mokamą temą, nereikės rizikuoti puslapio saugumu, o taip pat gausite oficialaus temos kūrėjo palaikymą, jei susidursite su nenumatytomis problemomis.

themforest.net dizaino temos

5. Svetainės funkcionalumą išplečiantys įskiepiai

Ieškantiems informacijos, kaip sukurti svetainę ir ją padaryti funkcionalia, pristatome pagrindinius įskiepius. Taigi, nustatę norimą svetainės išvaizdą, galime pereiti prie kito svarbaus punkto – įskiepių:

wordpress įskiepiai

Įskiepiai yra įrankiai, skirti išplėsti svetainės funkcionalumą be papildomų programavimo žinių. Pateikiame kelis įskiepius, kurie gerokai palengvins svetainės kūrimą, optimizavimą ir pritaikymą paieškos sistemoms:

  • WPForms – su šiuo įskiepiu galite kurti patrauklias kontaktų, užklausų, apklausų ar kitas formas.
  • Smush – skirtas paveikslėlių suspaudimui ir optimizavimui. Tai pagerins jūsų svetainė greitaveiką.
  • Yoast SEO – padeda atlikti svetainės optimizaciją paieškos sistemoms, pavyzdžiui, „Google“, kad jūsų svetainė būtų lengvai surandama internete.
  • WooComerce – jeigu planuojate kurti el. parduotuvę, su šiuo įskiepiu nesunkiai paversite savo svetainę į parduotuvę.
  • Google Analytics dashboard – skirtas realiu metu stebėti puslapio lankytojus ir analizuoti srautą bei statistikas (reikalinga registracija „Google Analytics“).
  • WP Super Cache – optimizuoja puslapio greitaveiką, kas yra labai svarbu norint užimti aukštas pozicijas paieškos sistemose. Išsamiau apie kešavimui skirtus įskiepius galite pasiskaityti Ievos rašytame straipsnyje.
  • GDPR Cookie Compliance – įskiepis, skirtas informuoti svetainės lankytojus apie jūsų svetainėje naudojamus slapukus ir renkamą informaciją. Pateikti tokį pranešimą lankytojams nurodo bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR).

Kaip turbūt ir pastebėjote, įskiepių yra sukurta kiekvienam gyvenimo atvejui ir, atlikus greitą paiešką skyrelyje „Įskiepiai“, galėsite atrasti jums tinkamiausią sprendimą. Visi pateikiami įskiepiai yra nemokami, tačiau dažnu atveju turi ribotą funkcionalumą, jei neįsigijote pilnos versijos. Taip pat, kaip ir su dizaino temomis, taip ir mokamus įskiepius internete galite rasti „nemokamų“ įskiepių, tačiau vėlgi – tokią programinę įrangą platinančiomis svetainėmis pasitikėti nevertėtų.

6. Apsauga nuo kenkėjų ir duomenų šifravimas

Aiškinantis, koks turėtų būti svetainės kūrimas, nuo ko pradėti ir ko nedaryti, dažnai praleidžiamas ar ignoruojamas labai svarbus svetainės kūrimo etapas – tai jos apsauga nuo kenkėjų ir nepageidaujamų pranešimų. Siekiant apsaugoti savo svetainę, reikėtų atlikti kelis svarbiausius veiksmus:

  • Apsaugoti interneto svetainėje esančias kontaktų, susisiekimo ar komentarų formas, per kurias yra siunčiami laiškai. Norint apsaugoti kontaktų formas, kad jų nepildytų internetiniai „robotai“, galima pasitelkti tam skirtus įskiepius. Vienas iš populiariausių tam skirtų įrankių yra „Advanced NoCaptcha & Invisible Captcha“. Pasitelkus šį įrankį, galima nesudėtingai nustatyti teksto atpažinimu pagrįstą apsaugą, kur pildant formą ir prieš siunčiant užklausą vartotojo būtų prašoma pažymėti „Aš ne robotas“ lauką. Nepasirūpinus tokia apsauga, sudaroma terpė siųsti nepageidaujamus pranešimus jums ir kitiems vartotojams, o tai gali suprastinti jūsų domeno reputaciją. Todėl ieškant atsakymo, kaip sukurti interneto puslapį, kuris būtų ne tik patogus, bet ir saugus, šio žingsnio nevertėtų praleisti.
  • Įdiegti priemones, kurios tikrina kenksmingo kodo atsiradimą realiuoju laiku. Viena populiariausių tam skirtų priemonių yra „Wordfence security“ įskiepis. Šis įskiepis veikia kaip jūsų svetainės ugniasienė – analizuoja svetainės kodą realiuoju metu ir informuoja jus apie kenksmingo kodo atsiradimą bei blokuoja bandymus įsilaužimo būdų prisijungti prie jūsų turinio valdymo sistemos.
  • Pasirūpinti SSL sertifikatu, kad siunčiami duomenys būtų šifruojami. Įsigijus talpinimo planą pas mus, kiekvienam klientui siūlome nemokamą „Let’s Encrypt“ sertifikatą, kurio diegimas yra aprašytas mūsų pagalbos puslapyje. Esminė SSL sertifikato atliekama funkcija yra šifruoti duomenis, siunčiamus tarp lankytojo ir serverio, todėl jei puslapyje naudojate kontaktų formas, atsiskaitymus internetu ar pan., sertifikatas yra privalomas. Taip pat turint sertifikatą svetainė bus atvaizduojama naršyklėje kaip „saugi“. Įsidiegus nemokamą sertifikatą, vienas labai svarbus veiksmas, kurį reikia atlikti iš svetainės pusės, yra aktyvuoti peradresavimą į saugų „https://“ protokolą „WordPress“ sistemoje. Tam vėlgi galime panaudoti „Really Simple SSL“ įskiepį. Įskiepį pakanka įdiegti bei aktyvuoti ir, jei viskas pavyksta, turėtume matyti tokį vaizdą naršyklėje:
svetainė su sertifikatu
  • Automatinis programinės įrangos atnaujinimas. Vienas iš svarbiausių veiksmų, norint apsaugoti savo svetainę nuo įsilaužimo, yra nuolat atnaujinama programinė įranga. Neatliekant reguliarių atnaujinimų, programinėje įrangoje yra atrandamos saugumo spragos, kuriomis pasinaudojus galima nesudėtingai įsilaužti į jūsų svetainę. Jeigu diegimo metu neatlikote pakeitimų, programinė įranga ir taip bus atnaujinama automatiškai, tačiau visada vertėtų pasitikrinti skyrelį „Atnaujinimai“ ir įsitikinti, ar turinio valdymo sistemos, temos ar įskiepio kūrėjas neišleido naujos versijos.

Šiuo metu turėtumėte turėti pilnai parengtą savo svetainės karkasą. Tad jau galite pradėti pildyti savo svetainę turiniu – pasirinkite skyrelį „Įrašai“ ir pradėkite rašyti savo pirmąjį įrašą:

wordpress įrašų kūrimas

Štai perėjote pagrindinius žingsnius, parodančius, kaip sukurti interneto svetainę – sveikiname! Tikimės, jog tai, koks turi būti svetainės kūrimas, nuo ko pradėti ir kokius žingsnius atlikti, dabar yra gerokai aiškiau. Linkime sėkmės kuriant savo pirmąjį projektą internete, o jeigu kiltų klausimų ar neaiškumų talpinant svetainę, nedvejokite su mumis susisiekti el. paštu info@iv.lt.

Grįžti į sąrašą
6 komentarai
  • Remigijus - 2020-07-24 14:49:08:

    Dėkui už gražią iniciatyvą, kurią gali pasinaudoti nedidelio biudžeto organizacijos.

    Skaistė - 2020-07-27 07:42:10:

    Remigijau, ačiū už įvertinimą ir sėkmės darbuose!

  • Antanas - 2021-01-16 16:27:37:

    Ačiū, padėjot labai :D

    Elidijus - 2021-01-18 13:20:00:

    Malonu girdėti, kad mūsų instrukcija jums padėjo susikurti svetainę.
    Sėkmės jos tolimesniame kūrime!

  • Eimantas - 2021-02-10 17:59:58:

    Kaip susikurti nemokama svetaine

    Elidijus - 2021-02-11 07:54:32:

    Sveiki,
    Sukurti savo svetainę nemokamai nepavyks, nes, norint turėti svetainės adresą (domeną), teks mokėti metinį mokestį. Taip pat norint, kad svetainė veiktų, yra reikalingas svetainių talpinimas (hostingas). Nors ir internete įmanoma rasti nemokamą svetainės talpinimą siūlančių įmonių, tačiau tokios įmonės dažnai labai apriboja svetainių limitus bei neturi jokio klientų aptarnavimo. Todėl siūlau pasvarstyti, ar verta rinktis tokius paslaugų teikėjus, kad sutrikus svetainės veikimui neturėtumėte galimybės kreiptis pagalbos. Išsamiau apie nemokamus hostingo teikėjus, jų pliusus ir minusus, yra parašiusi kolegė Laura. Jos straipsnį galima rasti šiame puslapyje: https://www.iv.lt/nemokama-svetainiu-talpinimo-paslauga-verta/
    Susimokėjus už domeną ir talpinimą, mokėti už turinio valdymo sistemą "Wordpress" jau nebereikės, nes ji yra nemokama ir leidžia kurtis svetainę savarankiškai.
    Jei kils klausimų paslaugų užsakymo metu ar kuriantis svetainę, visada galima susisiekti su mūsų klientų aptarnavimo skyriumi: info@iv.lt

Parašyti komentarą
Atšaukti atsakymą